___
Michalina Engel
Już w niedzielę, walne zebranie naszego regionu. Kontunuujemy cykl wyjaśniania zagadnień, które budzą czasem wątpliwości, a które będą miały istotne znaczenie podczas zebrania. Czekamy też na sugestie z państwa strony – być może w statucie, regulaminie lub komunikatach na naszej stronie znaleźliście coś, co wymaga wyjaśnienia (prawo@kod-lodzkie.pl)
OSOBOWOŚĆ PRAWNA
Walne zebranie członków może przyjąć uchwałę, w której zobowiąże zarząd regionu do wystąpienia do Zarządu Głównego z wnioskiem o przyznanie oddziałowi regionalnemu – KOD Łódzkie – osobowości prawnej. Oddział regionalny uzyskuje osobowość prawną nie z chwilą przyjęcia takiej uchwały, ale dopiero po uzyskaniu zgody Zarządu Głównego i dokonaniu przez niego odpowiedniego wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Oddział regionalny staje się wtedy odrębnym podmiotem praw i obowiązków. Daje mu to możliwość działania we własnym imieniu. Nie oznacza to utworzenia odrębnego Stowarzyszenia ani „oderwania się” od władz krajowych. Oddział taki jest nadal częścią ogólnopolskiego Stowarzyszenia. Możliwe jest jednak sprawniejsze i skuteczniejsze działanie, bo znacznie więcej decyzji dotyczących działań regionu zapadać będzie właśnie na szczeblu regionalnym.
Region, który uzyskał osobowość prawną może przyjąć własny regulamin określający szczegółową organizację i sposób działania oddziału. Regulamin ten musi jednak pozostawać w zgodzie z postanowieniami Statutu i uchwałami władz krajowych Stowarzyszenia.
Osobowość prawna (lub jej brak) ma też duże znaczenie przy dysponowaniu majątkiem. Region nieposiadający osobowości prawnej nie dysponuje własnym majątkiem. Środki na jego działalność pochodzą z budżetu centralnego Stowarzyszenia. W przypadku uzyskania własnej osobowości prawnej natomiast, region posiada też własny majątek pochodzący m.in. ze składek członkowskich z obszaru regionu, darowizn, zbiórek publicznych. Majątkiem regionu zarządza wtedy zarząd regionu (ale legalność i prawidłowość tego zarządzania może kontrolować, oprócz regionalnej komisji rewizyjnej, także Głowna Komisja Rewizyjna i Zarząd Główny).
DELEGACI NA KRAJOWY ZJAZD
na zebraniu 5 lutego wybierzemy nie tylko władze regionalne, ale także 11 delegatów, którzy będą reprezentowali nasz region na Krajowym Zjeździe.
Krajowy Zjazd Członków (Delegatów) jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. Pamiętajmy, że wybieramy przedstawicieli nie tylko na najbliższy zjazd, który ma wybrać władze krajowe. Tak, jak osoby pełniące inne funkcje, delegaci wybierani są na okres 3 lat. W tym czasie będą brali udział w każdym – zwyczajnym i nadzwyczajnym – Krajowym Zjeździe Delegatów.
Do kompetencji tego organu – poza wyborem władz Stowarzyszenia – należy m.in.:
- uchwalanie programu działania Stowarzyszenia
- uchwalanie zmian Statutu
- podejmowanie uchwał w każdej sprawie dotyczącej Stowarzyszeniach
- zatwierdzanie projektów planów pracy i budżetu sporządzanych przez Zarząd Główny.
Delegaci reprezentują region, ale nie mogą zostać skutecznie zobowiązani do głosowania w określony sposób (tak samo jak posłowie). Poza tym nie można, oczywiście, przewidzieć jakimi ważnymi kwestiami będzie musiał zajmować się w przyszłości Krajowy Zjazd Delegatów.
Delegaci będą więc przez najbliższe 3 lata decydowali o tym, jaki będzie KOD.
Głosujmy odpowiedzialnie.
Comments (4)
Czy na walnym zebraniu członków Lokalny Oddział Regionu np. KOD Pabianice może wystapić o przyjęcie uchwały, w której zobowiąże zarząd regionu (po uzyskaniu osobowności prawnej) oddziałowi lokalnemu – KOD Pabianice – osobowości prawnej. Oddział lokalny uzyskuje osobowość prawną nie z chwilą przyjęcia takiej uchwały, ale dopiero po uzyskaniu zgody Zarządu Regionu i Zarządu Głównego oraz dokonaniu przez niego odpowiedniego wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oddział lokalny staje się wtedy odrębnym podmiotem praw i obowiązków. Daje mu to możliwość działania we własnym imieniu. Nie oznacza to utworzenia odrębnego Stowarzyszenia ani „oderwania się” od władz krajowych. Oddział taki jest nadal częścią ogólnopolskiego Stowarzyszenia. Możliwe jest jednak sprawniejsze i skuteczniejsze działanie, bo znacznie więcej decyzji dotyczących działań regionu zapadać będzie właśnie na szczeblu lokalnym.
Nie ma możliwości przyznania odrębnej osobowości prawnej grupie lokalnej. Grupy lokalne działają w ramach województwa. Tworzy je zarząd regionu ma wniosek komitetu założycielskiego (3 osoby), jeżeli liczba członków z obszaru planowanej grupy lokalnej wynosi co najmniej 20 osób.
Czy region, który uzyska samodzielność odprowadza część składek na zarząd główny i czy jest określone jaki to procent przychodów ze składek? Kandydaci do komisji rewizyjnej i sadu koleżeńskiego nie są wcześniej zglaszani?
Statut mówi, że do majątku oddziału regionalnego (jeśli ma odrębną osobowość prawną) należy „część składek członkowskich”. Jesteśmy ogólnopolskim stowarzyszeniem, więc oczywiście część składek musimy jako region przekazywać do władz centralnych.
Kandydatów do komisji rewizyjnej, sądu koleżeńskiego i delegatów na zjazd krajowy zgłasza się dopiero na zebraniu. Delegatów w dowolnym momencie, a do komisji i sądu dopiero po wyborach zarządu (bo nie można łączyć tych funkcji).