Szanowni Państwo,

Chciałbym podziękować za pieniądze, które Państwo wrzucają do naszych kodowych puszek w czasie zbiórek publicznych. Na ostatnim spotkaniu z Sewerynem Blumsztajnem zebraliśmy 341,38 zł.

Należy się Państwu wyjaśnienie, na co przeznaczane są pieniądze zebrane podczas naszych zbiórek.
 
Wszystkie puszki otwierane są komisyjnie w obecności minimum 3 osób, ale bywa że jest nas 6 osób. Po każdej zbiórce jest sporządzany protokół pod, którym podpisują się  wszystkie osoby obecne podczas liczenia.

Następnie środki finansowe przekazywane są na konto bankowe Stowarzyszenia KOD w Warszawie. My, jako Zarząd KOD Region Łódzki nie mamy bezpośredniego dostępu do tych środków. Faktury, rachunki kosztowe wysyłane są do centrali KOD w Warszawie i opłacane są przez Zarząd Główny. Wydatki poniesione przez naszych członków gotówką z prywatnych zasobów, zwracane są im na konto bankowe, po zatwierdzeniu przez ww. Zarząd Główny.

Oprócz zbiórek publicznych czyli naszych kwest do puszek, środki na naszą działalność pozyskujemy ze składek członkowskich i darowizn zadeklarowanych przez naszych naszych sympatyków.

Wpłaty od Państwa przeznaczamy na pokrycie kosztów naszych działań:

  • spotkań z naszymi gośćmi takimi jak Seweryn Blumsztajn, Adam Michnik czy Leszek Balcerowicz. To są głównie koszty wynajęcia sali, które kształtują się w kwotach między 500 zł a 1200 zł w zależności od pojemności sali. Doliczyć też trzeba wydatki na promocję wydarzenia czyli ulotki za ok. 200 zł.
  • marsze, pikiety, manifestacje organizowane pod siedzibą PiS, na ul.Piotrkowskiej oraz w całym Regionie Łódzkim np. w Zgierzu, Sieradzu, Aleksandrowie Łódzkim czy Pabianicach. Przykładowe koszty Marszu to: wynajęcie sceny z nagłośnieniem koszt między 1000 zł a 1500 zł, ulotki, plakaty ok 1000 zł, transparenty, banery, to koszt ok. 400 zł, ZAiKS 110 zł.
    .
  • akcje ulotkowe w miastach i gminach to koszt ulotek – kilkaset złotych. Koszty dojazdu na miejsce  każdy z uczestników pokrywa ze swoich środków. Łącznie w ciągu miesiąca takich akcji ulotkowych przeprowadzanych jest kilkanaście w całym województwie łódzkim, co pochłania ok 2000 zł wydatkowanych środków finansowych.
  • PIKODY, czyli nasze punkty informacyjne KOD na ulicach Łodzi i innych miast wojewódzkich. To koszt ulotek, ale i sprzętu takiego jak namioty , które się zużywają i trzeba czasem naprawiać lub kupować nowe . Koszt jednego namiotu to 250 zł a wystawiamy ich czasem kilka jednocześnie  w wielu miejscach miasta.
    .
  • sprzęt  techniczny jak megafony i baterie  do  nich. Sprzęt nagłaśniający jest niezbędny na każdej manifestacji i pikiecie, bez którego trudno sobie wyobrazić skuteczną komunikację  z Państwem. Inne koszty jak: kamizelki dla straży, art. biurowe, art.plastyczne choćby do ręcznego malowania transparentów i wiele nie wymienionych drobnych kosztów.

I na koniec najważniejsze. Praca dziesiątek Koderek i Koderów, ich prywatny poświęcony, często kosztem rodziny, czas. Ich wysiłek jest nie do przecenienia i bez Ich wysiłku i codziennej, mrówczej pracy nie byłoby marszów, pikiet, PIKODów, spotkań, akcji ulotkowych i wielu wielu działań. Ich praca nie kosztuje ani złotówki, ale Ich praca jest BEZCENNA.

 

___
Skarbnik KOD Region Łódzki

Piotr Kujawiński