___
Paweł Wika
9 września minie 29 lat od III Krajowego Zjazdu Delegatów Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Podczas tego podziemnego zjazdu w roku 1988 zostały sformułowane postulaty ogólnospołeczne.
Studenci domagali się:
- Uznania pluralizmu organizacji społecznych,związkowych i politycznych opartego na wolności zrzeszania się.
- Demokratycznej ordynacji wyborczej umożliwiającej wysuwanie na kandydatów reprezentantów niezależnych środowisk społeczno – politycznych i przeprowadzenia autentycznych wyborów.
- Zaprzestanie jakichkolwiek represji wobec działaczy opozycji demokratycznej i osób reprezentujących niezależne inicjatywy społeczne.
- Wprowadzenie zasady obsadzania stanowisk kierowniczych w oparciu o kwalifikacje zawodowe i opinię środowiska pracy. Żądamy natychmiastowego zniesienia tak zwanej nomenklatury, jako praktyki sprzecznej z interesami społecznymi.
- Zniesienia cenzury prewencyjnej.
- Reformy organów sprawiedliwości poprzez reformę prawa o wykroczeniach. Zagwarantowanie niezawisłości sadów.
- Przestrzegania podpisanych i ratyfikowanych przez PRL umów międzynarodowych.
- Zniesienia państwowego monopolu państwowego na środki masowego przekazu.
- Żądamy wprowadzenia do ogólnego rozpowszechniania dzieł kultury i nauki tworzonych na emigracji.
- Zaprzestania degradacji środowiska naturalnego.
- Zniesienia ograniczeń paszportowych.
Postulaty te doskonale oddają obraz totalitarnego państwa. Publiczne piętnowanie w gazetach i stawianie zarzutów protestującym pod sejmem, według starej bolszewickiej zasady: dajcie nam człowieka, a my już znajdziemy dla niego paragraf, są zapowiedzią prześladowania opozycji.
Zlikwidowanie służby cywilnej i obsadzanie działaczami partyjnymi stanowisk w administracji państwowej i spółkach skarbu państwa, jest niczym innym, jak odwołaniem się do zasad nomenklatury w PRL.
Wprowadzenie możliwości zablokowania każdej, ale to każdej strony internetowej, decyzją szefa ABW, bez nadzoru sadowego, jest formą cenzury.
Zezwolenie na bezwarunkowe dopuszczanie w sądzie, w oparciu o zmieniony art. 168a Kodeksu Postępowania Karnego, dowodów pochodzących z przestępstw (np.: szantażu, pobicia, prowokacji, łapówki, nielegalnego podsłuchu itp.), jest posunięciem przewyższającym rozwiązania prawne w PRL.
Wykorzystywanie publicznych pieniędzy, pochodzących z abonamentu RTV na cele jednej partii, która opanowała media publiczne, jest kalką z PRL.
Wycinanie puszczy białowieskiej, komercyjne strzelanie do żubrów, zablokowanie rozwoju elektrowni wiatrowych, przy tak dużym skażeniu powietrza, jest niczym innym, tylko odwoływaniem się do przedmiotowego traktowania przyrody rodem z PRL.