Zegar i koło ratunkowe przed miejscem deliktu konstytucyjnego.
Z depeszy Sławka Sypiańskiego spod Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie

Wydarzenia przyśpieszają od zeszłego tygodnia, który wydaje się kluczowy dla sytuacji polityczno-ustrojowej w Polsce: wydanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego i opublikowanie Raportu Komisji Weneckiej to kamienie milowe najnowszej historii Polski. Dlatego nie można się dziwić, że po sobotnim marszu KOD-u i Nowoczesnej w Warszawie pt. „Przywróćmy ład konstytucyjny” i po pikiecie Partii Razem połączonej z happeningiem wyświetlania wyroku na murach KPRM, atmosfera wokół samej kancelarii, która jest w sensie całkiem dosłownym miejscem konstytucyjnego przestępstwa, zaczęła się zagęstniać. Samo miejsce, na które wskazują już trzy różne organizacje poprzez pikietowanie w okolicznej przestrzeni, nabiera znaczenia symbolicznego. Komitet Obrony Demokracji zdecydował już w poniedziałek, że w środę o godz. 13 nastąpi odsłonięcie zegara i kalendarza odliczającego czas, który mija od momentu ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ma to szczególne znaczenie, gdyż Konstytucja mówi o niezwłocznej publikacji wyroków TK.

Region Łódzki KOD zdecydował włączyć się do akcji przez dołączenie do zegara symbolicznego koła ratunkowego, na którym umieszczono napis: BEATA, RATUJ SIĘ! OPUBLIKUJ WYROK. Plan został wykonany błyskawicznie i od środowego rana specjalni wysłannicy z Łodzi: Sławek i Basia z Młodych KOD-u działali w Warszawie. Przy okazji, jak się okazuje, wspierali dzielnie Marsz PSL oraz czynnie włączyli się w akcję rozstawiania KOD-owego Namiotu i przygotowania  tablicy z zegarem odliczającym ilość dni od ogłoszenia wyroku TK.

Napięcie przed KPRM rosło, od kiedy pojawił się przed nią motocyklista Mateusz Kijowski. Po godz. 13:00 po odsłonięciu tablicy, krótkie przemówienia mięli Mateusz Kijowski i Jarosław Marciniak. Przysłuchiwało się im kilkadziesiąt osób poza reprezentantami mediów. Według oficjalnego oświadczenia: Komitet Obrony Demokracji popiera każde ugrupowanie czy organizację, z którą łączy nas wspólna sprawa – żądanie niezwłocznej publikacji wyroku TK z 9.03.2016. Warte odnotowania była także obecność KOD Kapeli.

W planach KOD-u mamy codziennie warty i zmiany wskaźnika zegara o godz. 13.00, mają być wtedy z nami specjalnie zapraszani goście, którym ta sprawa leży na sercu. Namiot oraz tablica pilnowane są przez wartę KOD-u 24h na dobę, zaś w dniu 22 marca Region Łódzki ma swój dyżur w godzinach od 10 do 19

Wszyscy są serdecznie zaproszeni do kontaktu ze Sławkiem, zwłaszcza Ci, którzy chcieliby razem z łodzianami pełnić dyżur i pilnować Polski Praworządnej. Opiekunem Zgromadzenia 22 marca będzie właśnie Sławek, który obiecuje dla wszystkich chętnych także ciepły posiłek z naszej kuchni polowej. Wedle jego słów, samo rozstawienie namiotu przez KOD przed KPRM pokazuje konsekwentną realizację celów przez KOD i naszą determinację: wszyscy mają świadomość, że czeka nas długa i wyboista droga, i że trzeba będzie symbolicznie manifestować do skutku, nawet jeśli będzie to droga bardzo długa. Wszyscy zgromadzeni przed KPRM wskazują miejsce deliktu konstytucyjnego w Polsce, zaś zegar KOD-u wskazuje jego czas.

___Jarosław Pośpieszny-Nowina