20 marca 2016 r. w Hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach odbył się wykład Prezesa TK Jerzego Stępnia oraz mecenasa Jarosława Szczepaniaka / wykład zakończył koncert wybitnych muzyków jazzowych.


 

Kto nisko mierzy – wysoko nie zajdzie…!

Lata temu siedziałem z przyjaciółmi w ekstraordynaryjnym miejscu i łapałem chwilę z nadzieją, że jej ślad nie przeminie. To było Monte Carlo, Cafe de Paris – parę metrów od najsławniejszego kasyna na świecie. Przed nami błyszczące limuzyny, dookoła nich lśniące kobiety… przepych, luksus i zbytek, a my z przyjaciółmi – wyrwani z przaśnego socjalizmu – podjęliśmy przewrotną zabawę: każdy miał za zadanie wymienić słowo, które radykalnie kontrastowałoby z naszą chwilą – byłoby absurdalnie niedopasowane.
Posypały się: Sochaczew, Bychlew, Ustrzyki, Żyrardów, Dłutów, Bałuty, Wołomin… Pabianice. To była bolesna zabawa, bo w tle czekał nas powrót.

Kiedy jako pabianicki KOD stanęliśmy wobec zadania zorganizowania edukacyjnej imprezy dla szerokiej publiczności, za motto wybraliśmy mądre słowa klasyka: „Prowincja to kategoria społeczna, a nie geograficzna”.

Dystans do prowincji, do twarzy bez przygody, ulic bez nadziei i szarości stał się ambicją naszego środowiska i wyzwaniem wobec publiczności.

Gdy wczorajszego popołudnia obserwowałem publiczność zapełniającą salę hotelu Fabryka Wełny, widziałem kobiety w „wieczorowych kreacjach z perłami wokół szyi”, panów pełnych galanterii, a wokół atmosferę najwyższej jakości.

Bo KOD musi znaczyć jakość – wysoką jakość: wiedzy, stylu, formy… Bo czy jest wyższa jakość w życiu człowieka niż wolność?

Jakość przyciąga, a idea wolności nabiera w jej kostiumie blasku, więc przyciągajmy do KOD-u jakość, bo: „Kto nisko mierzy – wysoko nie zajdzie”!

___Janusz Nagiecki


RELACJE MEDIALNE Z WYKŁADU: