Kiedy kolejny raz, wraz z przyjaciółmi z KOD-u, stałem na ulicach mojego miasta i rozdawałem ulotki, mijający mnie młody człowiek wyrzucił w moją stronę : „ Pierdolę demokrację, a wolność do niczego nie jest mi potrzebna” . Serce mi zamarło i przez chwilę wyparował sens „ulicznego trudu”. Młodzieniec odziany był w drogą konfekcję – markowe i trendy ciuchy, stopy w Najkach , a w uszach słuchawki podłączone do Ajfona.

Długo, bardzo długo głowę świdrowały mi słowa, którymi – z taką łatwością – poczęstował mnie ów młody przechodzień i kiedy zastanawiałem się kogo zaprosić na kolejne spotkanie w ramach Latających Uniwersytetów KOD-u, jedna postać przyćmiła inne: Władysław Frasyniuk !

Władysław Frasyniuk, bohater Solidarności, niezłomny bojownik o honor i wolność Polaków, ten, dzięki któremu – między innymi – Polacy przez ostatnie 27 lat nosili poniesione głowy, a młody człowiek mógł swobodnie i bez strachu, na ulicy, powiedzieć co myśli.

I udało się ! Nie było łatwo, bo Władysław Frasyniuk, to bohater nie jednej bitwy, ale IDEI, i teraz, kiedy wartości, o które walczył są zagrożone, ponownie poświęca swój czas, siły i energię dla sprawy, dla godności Polaków. Ale znalazł czas dla Pabianic, dla regionu łódzkiego i przyjął zaproszenie.

I przyjechał! W ostatni piątek, 17-ego czerwca sala konferencyjna w Hotelu Fabryka Wełny &SPA zapełniła się po brzegi, a poza nimi poustawiano jeszcze dostawki, a i to było mało i część publiczności uczestniczyła w spotkaniu na stojąco. Było ponad 520 osób z Łodzi, Pabianic, Zgierza, Piotrkowa, Bełchatowa… z całego województwa, ale też z Warszawy, a nawet z Torunia i Bydgoszczy. To było wydarzenie!

A Frasyniuk… ? No cóż – pełen energii, swady, pomysłów, odwagi… prawdziwy charyzmatyczny trybun, który podnosi temperaturę każdego spotkania i wlewa w serca nadzieję. Jakby znowu miał 27 lat. Znalazł też odpowiedź dla młodego człowieka z ajfonem i przekazał, że zaprosiłby go na piwo i wytłumaczył, że wolność to stan umysłu. Że nie trzeba się za nią rozglądać dookoła, ale znaleźć w sobie, w duszy!

_JN

 


GAZETA WYBORCZA: Frasyniuk w Pabianicach: Mamy w głowie wolność, nie na ulicach >>