___
Michalina Engel

Piotr S. Zwykły, szary człowiek. Świadomy obywatel, który wolność kochał ponad wszystko. Kochał tak, że nie potrafił żyć patrząc, jak jest Mu odbierana. Nie tylko Jemu – nam wszystkim.

Piotr podpalił się w Warszawie 19 października w proteście przeciwko milczącemu społecznemu przyzwoleniu na ograniczanie praw obywatelskich, łamanie konstytucji, niszczenie dorobku wolnej demokratycznej Polski. Podpalił się, by nami wstrząsnąć, by nas obudzić. Przez dziesięć dni lekarze walczyli o Jego życie. Nie udało się. Piotr zmarł wczoraj w szpitalu nie odzyskując przytomności.

video: Małgorzata Michalska

 

Nie mamy wątpliwości, że Jego tragiczna decyzja i śmierć nie mogą pozostać przemilczane. Zebraliśmy się więc przed siedzibą PiS w Łodzi, by pokazać, że nie śpimy. Uczciliśmy pamięć Piotra, Jego poświęcenie dla dobra wspólnego i dla wartości, które były Mu najdroższe. Zapaliliśmy znicze i odczytaliśmy Jego list, w którym opisał motywy swojej decyzji i dobitnie wskazał największe winy obecnie rządzących. Nie dajmy sobie wmówić, że pamięć i szacunek to „polityczne wykorzystywanie”. Piotr dokładnie umotywował swoją decyzję. Nie musimy jej rozumieć ani akceptować, ale nie wolno nam milczeć. W obliczu tej tragedii musimy bronić pamięci człowieka, z którego polityczni cynicy już próbują uczynić niepoczytalnego. Przekazujmy dalej Jego słowa. Nie pozwólmy rodzinie, sąsiadom, znajomym i nieznajomym przespać momentu, w którym nasze prawa zostaną nam odebrane.

Myślami jesteśmy także przy Jego Rodzinie, której głęboko współczujemy i życzymy wytrwałości.


RADIO ESKA: http://lodz.eska.pl/newsy/lodzianie-uczcili-pamiec-piotra-s-mezczyzny-ktory-spalil-sie-pod-pkin-w-warszawie-wideo/598628


„Suma” – Konrad Materna Pamięci Piotra S.