Uczestniczyłem wczoraj w spotkaniu z prof. Januszem Czapińskim i red. Janem Ordyńskim. Impreza zorganizowana została przez łódzki oddział Platformy Obywatelskiej w ramach inicjatywy „Kluby Obywatelskie”. To było niezwykle pouczające i ważne wydarzenie,  szczególnie dla tych wszystkich, którzy pragną zrozumieć wyborczy sukces PiS-u i klęskę idei liberalnej demokracji.

12985403_840981389341455_8549331073682831486_nProfesor powołując się na jasne naukowe badania dowodził, że sukces PiS-u nie miał podłoża w socjalnym położeniu społeczeństwa – wręcz przeciwnie. Dowody i badania wskazują jednoznacznie, że poziom zamożności i zadowolenia społecznego jest wśród Polaków oceniany bardzo wysoko – jak nigdy dotąd.

Z dyskusji wyłoniła się jasna refleksja: za sukcesem PiS-u stała aksjologia – wartości! To ten obszar został przez ostatnie 26 lat najbardziej zaniedbany, a jak się okazuje – wciąż jest dla dużej części społeczeństwa istotny. Z badań wynika, że ponad 74% Polaków jest przekonanych, że swoją pomyślność zawdzięcza jedynie sobie i że wpływ władzy (polityki) na ich życiowy sukces jest bez znaczenia. To konstatacja niezwykle ważna, bo wynika z niej jasno, że nie hasła socjalne wyniosły PiS do władzy, ale wartości! Ich społeczny głód jest faktyczną przyczyną sukcesu formacji J. Kaczyńskiego. To, że kradną symbole, że zakłamują historię ma znaczenie drugoplanowe i wypełnia materię propagandy. Ważne jest, że w walce z PiS-em należy odzyskać pole wartości takich jak: naród, rodzina, wolność, demokracja, patriotyzm… itp. To bardzo ważne dla aktywności KOD-u, ale i dla tych, którzy nie chcą uwierzyć, że porażka PiS-u przyjdzie dopiero z klęską gospodarczą i ruiną Polski. I co najważniejsze – nie chcą na to czekać!

___Janusz Nagiecki