Powtarzamy do znudzenia, ale zgodnie z prawdą, że naszym priorytetem są wybory samorządowe. Wszystkie nasze działania podporządkowaliśmy dwóm celowi – by jak najwięcej łodzian wzięło udział w wyborach oraz by ich głosy nie wsparły populistów i karierowiczów mających za nic porządek prawny. Chcemy, by w wyborach wygrali ludzie, którym bliskie jest nowoczesne, europejskie, przyjazne i obywatelskie miasto. Dlatego jesteśmy obecni na ulicach – rozdajemy ulotki, informatory, rozmawiamy z łodzianami. Rozwieszamy plakaty i bilbordy zachęcające do oddania głosu. Współpracujemy z innymi organizacjami stawiającymi sobie te same cele. Organizujemy szkolenia dla obserwatorów społecznych i mężów zaufania.
Ostatnie przedwyborcze szkolenia odbędą się w środę i w czwartek w godzinach 15:30 – 20:00 (3 tury po 1,5 godziny). Zapraszamy po odbiór zaświadczeń i formularzy potrzebnych do obserwacji.
Zaplanowaliśmy także organizację sztabu wyborczego. W niedzielę 21 października, również w nocy, gdy pracować będą komisje liczące głosy, w naszej siedzibie funkcjonował będzie punkt informacyjny dla obserwatorów, służący wsparciem dla osób monitorujących prace komisji. Zapraszamy do kontaktu nie tylko współpracujących z nami obserwatorów, ale też każdego, kto w swojej komisji zaobserwował nieprawidłowości i chciałby o nich poinformować, podjąć działania albo ma pytania/wątpliwości dotyczące prawidłowości przebiegu wyborów (https://www.facebook.com/events/243380486347101/)
O szczegółach będziemy informować w osobnych postach.
Przypominamy oczywiście o Igrzyskach Wolności, które odbędą się już wkrótce (w dniach 9-11 listopada) w łódzkim EC1. Jeśli chcesz zostać wolontariuszem – napisz do nas. Do rozmowy o bitwie o historię w sztuce filmowej zaprosiliśmy Agnieszkę Holland, Joannę Kos-Krauze i Olgierda Łukaszewicza. Już teraz serdecznie zapraszamy, zarezerwujcie czas na niedzielne przedpołudnie (a najlepiej na całe Igrzyska).
Pomimo, że skupiamy się na celach wyborczych, nie możemy pominąć informacji o sprawach wewnętrznych Stowarzyszenia. Na ostatnim zebraniu zarządu regionu przyjęliśmy treść dwóch regulaminów wewnętrznych. Pierwszy z nich to regulamin korzystania z siedziby i majątku łódzkiego KODu. W drugim spisaliśmy podstawowe zasady organizowania wydarzeń w ramach działalności łódzkiego KOD (z wykorzystaniem naszego logo lub majątku).
Jeśli chcesz porozmawiać o sprawach związanych z łódzkim KOD, działaniach, planach, pomysłach – widzimy się w każdy ostatni wtorek miesiąca. Najbliższe spotkanie 30 października. Zapraszamy.
Regulamin korzystania z pomieszczeń i wyposażenia siedziby Stowarzyszenia „Komitet Obrony Demokracji” – Region Łódzki
- Siedzibą Stowarzyszenia „Komitet Obrony Demokracji” – region łódzki (zwane dalej KOD Łódź) jest lokal przy ul. Gdańskiej 29.
- Siedziba służy członkom KOD oraz sympatykom do realizacji działań statutowych.
- Każda organizacja pozarządowa, grupa nieformalna czy inicjatywa może korzystać z pomieszczeń i wyposażenia siedziby KOD Łódź po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku (vide pkt. 4) tj:
a) z pomieszczeń (z wyłączeniem biura i magazynu)
b) z urządzeń biurowych
c) z urządzeń kuchennych
d) ze sprzętu nagłośnieniowego
e) z namiotów
f) z innego sprzętu będącego na wyposażeniu siedziby - Podstawą udostępnienia pomieszczeń siedziby (zebrania, szkolenia, itp) oraz sprzętu jest wniosek złożony w formie pisemnej, przesłany na adres zarzad@kod-lodzkie.pl min 7 dni przed planowanym wydarzeniem.
- W sytuacjach szczególnych możliwe jest pominięcie procedury z punktu 4, za wiedzą i zgodą Zarządu Regionu.
- Odmowa udostępnia pomieszczeń i wyposażenia siedziby może nastąpić w przypadku:
a) wcześniejszego naruszenia regulaminu przez wnioskującego
b) wcześniejszego zaplanowania działań w pomieszczeniach siedziby
c) innej uzasadnionej przyczyny - Działania podejmowane w siedzibie muszą być zgodne z zadeklarowanymi.
- Korzystający z pomieszczeń siedziby odpowiedzialny jest za:
a) przestrzegania przepisów BHP
b) przestrzegania przepisów PPOŻ
c) zachowania w niepogorszonym stanie wyposażenia pomieszczeń
d) zachowania porządku i czystości - W siedzibie można przebywać w obecności dyżurnych, opiekuna siedziby lub innej osoby wskazanej przez ZR.
- Korzystający z pomieszczeń i wyposażenia zobowiązany jest do stosowania się do poleceń porządkowych opiekuna siedziby lub innej osoby wskazanej przez ZR.
- Klucze do siedziby posiadają: 2 członków ZR, Opiekun siedziby oraz osoby dyżurujące.
- W pomieszczeniach siedziby KOD Łódź obowiązuje bezwzględny zakaz:
a) używania otwartego ognia i środków łatwopalnych
b) palenia tytoniu (w tym e-papierosów)
c) spożywania alkoholu
d) zażywania środków psychoaktywnych - Korzystający jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić ZR o wszystkich zdarzeniach niepożądanych.
- KOD Łódź nie odpowiada za rzeczy pozostawione w siedzibie nie będące w jego posiadaniu / użyczeniu.
- Za powstałe szkody materialne oraz nieprzestrzeganie niniejszego regulaminu odpowiedzialność ponosi korzystający.
- Korzystający zobowiązuje się do niezwłocznego naprawienia szkody powstałej w wyniku uszkodzenia, zniszczenia lub utraty wyposażenia.
- Nieprzestrzeganie niniejszego regulaminu skutkuje:
a) ograniczeniem współpracy z korzystającym
b) nakazem natychmiastowego opuszczenia pomieszczeń siedziby
c) konsekwencjami wynikającymi z odrębnych przepisów prawnych - Korzystający zobowiązany jest (każdorazowo) do rejestracji (w Zeszycie Wypożyczeń) faktu udostępnienia siedziby lub sprzętu oraz zwrotu na zasadach i w terminie ustalonym z ZR.
- W sprawach nieujętych w niniejszym regulaminie decyduje ZR lub osoba wskazana przez ZR.
Regulamin organizowania wydarzeń KOD
- Poniższe zasady dotyczą organizowania wydarzeń w ramach działalności KOD reg. łódzki przez członków i sympatyków Stowarzyszenia.
- Wszelkie propozycje, inicjatywy, zaproszenia do współpracy powinny być przesyłane mailowo na adres: zarzad@kod-lodzkie.pl lub przekazywane pisemnie w siedzibie Stowarzyszenia osobie dyżurującej.
- Decyzję o organizacji wydarzenia z wykorzystaniem logo KOD reg. łódzki lub majątku Stowarzyszenia (np. siedziba, sprzęt nagłaśniający) podejmuje Zarząd Regionu zwykłą większością głosów.
- Zarząd, podejmując decyzję o organizacji wydarzenia kieruje się potrzebą realizacji celów Stowarzyszenia, a nie kolejnością zgłoszeń.
- Zarząd Regionu może zmienić decyzję o organizowaniu wydarzenia pod logo KOD, jeżeli stwierdzi, że jest ono niezgodne z celami statutowymi i wartościami Stowarzyszenia.
- Decyzję o dacie wydarzenia, programie, zaproszeniu współorganizatorów itp. Zarząd podejmuje w porozumieniu z pomysłodawcą.
- Zarząd Regionu powierza organizację wydarzenia pomysłodawcy lub innej osobie wskazanej w porozumieniu z nim oraz wyznacza spośród siebie osobę do kontaktu we wszelkich kwestiach organizacyjnych.
- Majątek Stowarzyszenia, w szczególności siedziba i znajdujące się w niej sprzęty, może być wykorzystywany przy wszystkich wydarzeniach z uwzględnieniem zasad opisanych w Regulaminie korzystania z siedziby KOD reg. łódzki.
- a. Planowane koszty wydarzenia należy przedstawić Zarządowi Regionu do akceptacji.
b. Koszty, które nie zostały zaakceptowane nie będą podlegały zwrotowi.
c. W sytuacjach szczególnych, zwłaszcza gdy nie było możliwe uzyskanie wcześniejszej akceptacji wydatku, Zarząd może podjąć decyzję o rozliczeniu kosztów z pominięciem powyższych zasad.