___
Mirek Michalski

 

Drodzy,

wraz z Krzysztofem Dudkiem byliśmy dziś gośćmi red. Jacka Żakowskiego w Poranku Radia TOK FM [ link ]. Rozmawialiśmy tam o nowym projekcie, nad którym łódzki KOD pracował od około dwóch miesięcy.

 

Jest to projekt, jak sądzimy, wyjątkowo ważny i zmierzający do odbudowy zaufania obywateli do struktur władzy. Chcemy zaprosić do organizowania debat nt. kłamstwa politycznego. Być może w toku dyskusji z ekspertami uda nam się wypracować otrzymania narzędzia, dzięki którym nie będziemy bezbronni wobec celowego wprowadzania nas błąd przez polityków i przedstawicieli władzy. Mam prawo do prawdy, wszyscy mamy.

 

Projekt organizowania w całej Polsce debat nt. „kłamstwa politycznego” wynika z bezprecedensowego zachowania polityków, którzy świadomie przekazują nieprawdziwe informacje, celowo wprowadzając opinię publiczną w błąd. Chcemy zaproponować rozpoczęcie cyklu debat, dyskusję społeczną na ten temat. Zastanówmy się także, czy istnieje możliwość wprowadzenia do kodeksu karnego nowej kategorii przestępstwa, kłamstwa politycznego, jako dającego każdemu obywatelowi możliwość faktycznego rozliczenia polityków ze słów świadomie nieprawdziwych. A może znajdziemy inne narzędzia? Pragniemy zaprosić wszystkie KODowe grupy aby włączyły się w tę inicjatywę. Organizujmy debaty, podczas których poddamy pod dyskusję zjawisko kłamstwa politycznego. Kłamstwo polityczne ma wielowymiarowe skutki. Warto o tym rozmawiać i dążyć do odkłamania polityki. Dowiedzmy się, czy jest możliwość podjęcia inicjatywy ustawodawczej, której celem byłoby wprowadzenie tej kategorii przestępstwa do obowiązującego prawa.

 

Pragniemy również poddać pod dyskusję czy jest możliwość wprowadzenia do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka nowej kategorii: Prawo do prawdziwej informacji ze strony władzy publicznej. Takie Prawo do prawdy wyposażyłoby obywateli państw Rady Europy w instrument prawny, który pozwoli zaskarżyć władze publiczne świadomie posługujące się kłamstwem do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE INICJATYWY >>>

prawodoprawdy@kod-lodzkie.pl