Maria i Henryk Gołębiowscy, niegdyś Powstańcy Warszawscy a od pierwszych lat po wojnie łodzianie, od dawna walczyli o miejsce w Łodzi, które upamiętniało by bohaterów Powstania. W czerwcu br. skwerowi u zbiegu ulic Wojska Polskiego i al. Palki nadano nazwę Powstańców Warszawskich a dziś, 1 sierpnia 2016 r., odsłonięto w tym miejscu pomnik ich upamiętniający.

Pani Maria Gołębiowska w swoim wystąpieniu przypomniała czas Powstania, opowiedziała o tym ile problemów musieli razem z mężem pokonać, żeby dziś móc stanąć w tym miejscu i uroczyście odsłonić pomnik. Wspomniała o wielu ludziach, którzy bezinteresownie i z własnej potrzeby wspierali ich w tym dziele. Poruszające głęboko były już jej pierwsze słowa, kiedy to poprosiła Pana Henryka, żeby stanął obok niej. Bo przecież odkąd poznali się kilka miesięcy przed Powstaniem, idą przez życie zawsze razem, wspierając się i razem podejmując wszelkie decyzje. Wspólnie też robili wszystko, żeby pomnik Powstańców Warszawskich stanął w Łodzi. I oto jest.

Na skwerze zgromadziło się kilkaset osób. Były oficjalne delegacje władz miasta, samorządów, wojsk i służb. Byli harcerze, kombatanci i mieszkańcy Łodzi i okolic. Było również spora grupa sympatyków KOD.

W uszach dźwięczą nadal słowa Pani Marii, głos syreny przy którym wszyscy zamarli w bezruchu i „Cisza” odegrana na trąbce.

Gdybyście się chcieli zapoznać z historią życia Państwa Gołębiowskich – polecam ten artykuł:
http://lodz.wyborcza.pl/lodz/1,35153,20487015,rocznica-powstania-warszawskiego-w-lodzi-odslonieto-pomnik.html