Dzisiaj symbolicznie zakleiliśmy usta taśmą, by pokazać, że knebluje się w Polsce Trybunał Konstytucyjny, a planowana ustawa „naprawcza” każe zamilknąć nie tylko władzy sądowniczej, nie tylko ostatniej instancji praworządności w naszym kraju, ale także mediom i zwykłym obywatelom. Przypominamy w ten paradoksalny sposób, że nie wolno milczeć, bo jeśli zamilkniemy teraz, to później nikt nam, obywatelom, już głosu nie odda.

5 lipca 2016 roku na Placu Wolności w Łodzi odbył się kameralny happening łódzkiego Komitetu Obrony Demokracji. Zainspirowany pomysłem KODerów z Wrocławia, tego dnia obywatele przyszli ubrani na czarno i symbolicznie zakleili sobie usta taśmą. Były także czarne wstążki na flagach, symboliczna urna dla wolności obywatelskich i plakaty wyliczające uchybienia wolnościom obywatelskim, przeciwko którym protestujemy.

Protest odbył się w zadziwiającej jak na KOD ciszy i spokoju. Nie było muzyki, poza tradycyjnie odśpiewanym hymnem. Powiedziano bardzo niewiele – odbyło się jedno krótkie przemówienie, odczytano także tekst Elizy Michalik. Całość trwała około 30 minut.

Czarny Protest w mediach:
GAZETA WYBORCZA: KOD w Łodzi. Czarny Protest na placu Wolności [WIDEO]


zdjęcia: Tymek Lekler


Zdjęcia grupowiczów Facebookowych:


 

Czarny protest odbył się także przed Urzędem Miasta w Bełchatowie.

W dzisiejszym dniu ekipa KODerów z Bełchatowa i okolic zebrała się pod urzędem miasta aby zamanifestować swój sprzeciw co do projektu nowelizacji ustawy o TK proponowanej przez PIS. Około 10 aktywistów ubranych na czarno- co miało symbolizować zamach na TK- przedstawiała w sposób milczący za pomocą haseł na banerach szkodliwe zmiany proponowane przez rzadzącą koalicję. Towarzyszył nam szef Bełchatowskiej PO. Zgromadzeni wzbudzały zainteresowanie kierowców którzy stawali aby przeczytać zamieszczone hasła. Spotkaliśmy się także z głosami krytyki jak zawsze bezprzedmiotowej a skierowanej względem nas. W przyszłości Bełchatowianie planują akcje na szerszą skalę celem obrony prodemokratycznych wartości oraz TK.