O czym jest nasza ustawa zasadnicza? Czy na pewno pamiętamy, jakie prawa gwarantuje nam Konstytucja? 2 kwietnia, w rocznicę ogłoszenia Konstytucji łódzki KOD postanowił trochę przybliżyć obywatelom naszego miasta „piękną dziewiętnastoletnią”.

Happening miał miejsce w Pasażu Rubinsteina, pod KODowskim namiotem informacyjnym. Już przed 14.00, oficjalną godziną rozpoczęcia akcji, było sporo zainteresowanych. Działacze rozdawali ulotki, balony, pabianickie ciasteczka „demokratyczne”, a także egzemplarze Konstytucji ze specjalną wkładką informującą o historii jej ustanowienia. O 14.00 podłączono dźwięk i ustawiono „honorową drabinkę”, na którą mógł wejść każdy z czytających, by być lepiej widzianym i słyszanym. Czytanie rozpoczęto tradycyjnie od Preambuły, następnie lektorzy wybierali najważniejsze lub szczególnie im bliskie paragrafy.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Czytali działacze KODu honorowi goście i przypadkowi przychodnie, kobiety i mężczyźni, dzieci (którym dorośli pomagali wejść na drabinkę) i emeryci. Entuzjazm wzbudził gość z Portugalii, który dzielnie poradził sobie z meandrami polszczyzny, a także poseł Stefan Niesiołowski. Chociaż konstytucja to bardzo poważna sprawa, przechodnie reagowali brawami i uśmiechami.

Akcja zakończyła się o godzinie 16.30 tradycyjnym zdjęciem KODerów i odśpiewaniem pieśni łódzkiej KOD Kapeli „Guantanamera, KOD dzisiaj podpisy zbiera”.

O łódzkiej akcji można także przeczytać:

http://www.dzienniklodzki.pl/polityka/a/dzialacze-kod-nowoczesnej-i-niesiolowski-czytali-konstytucje-zdjeciafilm,9820101

http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/czytanie-konstytucji-na-piotrkowskiej-w-lodzi-akcja-kodu,3693824,artgal,t,id,tm.html

Zapraszamy!