Wojny polsko-polskiej ciąg dalszy. Do wojny włączyła się Wenecja. Wygląda na to, że PiS koniecznie chce mieć rację, choć wszystkie prawnicze autorytety mówią inaczej. To był ważny tydzień. Niektórzy mówią o zamachu stanu i wróżą wojnę domową.

poniedzialek

Z samego rana gruchnęła wieść, że pan Zbyszek wycofał opinię A. Seremeta w sprawie Ustawy o TK i złożył wniosek o odroczenie rozprawy o 14 dni. Bardzo szybko odpowiedział mu prezes TK prof. A. Rzepliński: odroczenia rozprawy nie będzie.

Już dzisiaj jest pewne, że politycy PiS nie będą respektować orzeczenia Trybunału. Młody (za młody, jak na tak ważne stanowisko) minister Jaki z drwiną mówi, że sędziowie mogą sobie debatować przy espresso i ciasteczkach. Nie wiem, co czują rodzice wiceministra, i czy się go jednak nie wstydzą.
***
Wieczorem widzę wykrzywioną z nienawiści twarz Kaczyńskiego, który krzyczy, że „za koalicją przeciw PiS stoją ci, którzy chcą, by Polska była kolonią innych mocarstw”. KOD nie może używać biało-czerwonej flagi, bo to oszustwo. Czy flaga, tak jak Polska, należy do prezesa? – pyta na TT Tomasz Lis. Każde słowo, które wypowiada naczelnik jest obraźliwe, jest kłamstwem lub obelgą. Mam wrażenie, że zakrawa to na obłęd. Kaczyński nie wytrzymuje nerwowo, KOD bardzo mu przeszkadza. Ale im bardziej będzie obrażał ludzi, tym mocniej będą manifestować swoje niezadowolenie.

.

1_wtorek

Ten dzień był dla Polski bardzo ważny. Dla obozu rządzącego i prezydenta ostatnia szansa na zmianę zdania i zakończenie tego okropnego sporu o Trybunał Konstytucyjny. Szansa nie wykorzystana i jutrzejszy dzień też nic nie zmieni. Padały natomiast obraźliwe słowa pod adresem KOD-u. Prezydent Duda „patrzę na to z przykrością, bo o ile widzę na manifestacjach twarze tych, którzy w ostatnich czasach bardzo dużo stracili. No cóż… Jak to się niektórzy śmieją: ojczyznę dojną daj nam Panie”.

Dzisiaj usłyszeliśmy jeszcze:

  • Kaczyński – działalność KOD jest w gruncie rzeczy antypolska
  • Zieliński – KOD to desant, wędruje po wsiach i werbuje ludzi
  • Duda – w Polsce to my jesteśmy ludźmi pierwszej kategorii (mówił m.in. o sobie), mamy prawo decydować.

Coś mi się wydaje, że panowie przystąpili do konkursu, który wygra ten, kto wegetarianom i komunistom naubliża najbardziej. W ogóle władza jest dla tych Kodowców bardzo liberalna, jeszcze nie wysyła do tłumienia demonstracji policji. ASZDziennik twierdzi, że nic nam takiego nie grozi, bo zabiorą nam tylko loginy i hasła do mediów społecznościowych. W zamian zaś otrzymamy polskie paszporty z trzyletnim okresem ważności.

.

1_sroda

Od samego rana niedobre wiadomości. Drogi i szanowany przywódca Korei Północnej pokazał zminiaturyzowaną bombę jądrową. Świat się boi, że z tą bombą to nie jest blef. Kim często powtarza, że obce mocarstwa wtrącają się w wewnętrzne sprawy Korei. Że obce siły chcą decydować za naród koreański. I na te obce siły ześle bombę. W Polsce też od rana było wiadomo, że coś wybuchnie. Koło południa było już gęsto od dymu – usłyszeliśmy od polityków PiS, że wyrok Trybunału jest tylko oświadczeniem.

W naszym kraju każdego dnia słyszymy podobne teksty. Prezydent, którego wydało błogosławione łono, krzyczał jeszcze wczoraj w Otwocku, że ludzie którzy demonstrują, boją się utraty przywilejów. To znana melodia innego przywódcy, wielkiego polskiego naczelnika.
***
Wieczorem cała Polska czyta wyrok Trybunału dzięki akcji partii Razem. Na ścianie budynku pojawił się tekst wyroku. I to jest jakiś sposób, aby pani premier zapoznała się z jego treścią.

.

1_czwartek

Kolejny lapsus ulubionego ministra Waszczykowskiego. Określany błędnym rycerzem polskiej dyplomacji, porównał dzisiaj prezesa Rzeplińskiego do ajatollaha z Iranu. Tym stwierdzeniem bardzo pomaga polskim przedsiębiorcom, którzy polecieli do Iranu z misją gospodarczą, a Orlen właśnie negocjuje z tym państwem cenę ropy. Jakby nie patrzeć, jest to jednak jakaś forma wsparcia dla polskiego biznesu.

***
Dzisiaj było sporo konferencji. Do dziennikarzy wychodzili politycy różnych opcji, komentując wyrok/oświadczenie Trybunału Konstytucyjnego. Prezes Rzepliński zawiadomił prokuraturę rejonową, że był niekontrolowany przeciek orzeczenia do portalu wpolityce.pl. Nie minęły dwie godziny i pokazał się pan Zbyszek, informując, że też zawiadomił prokuraturę – o tym, że to prezes Rzepliński odpowiada za przeciek, i że konsultował ostateczny wyrok TK z politykami PO.  Podsumowaniem całodniowej walki Trybunału z panem Zbyszkiem była wieczorna wypowiedź prof. Łętowskiej, która powiedziała, że nieopublikowanie przez premier wyroku będzie jednoznaczne ze zmianą ustroju.

***
Janusz Korwin-Mikke, muszę przyznać, wprawił mnie w zdumienie: wysłać wojsko, aby obalić rząd i prezydenta. Nie wiem, jak z tym wojskiem będzie, bo minister Macierewicz przedstawił wizję nowej armii. Według dokumentu, który obśmiała opozycja, celem „powinno być wzmocnienie chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych”, a „wiara polskich żołnierzy będzie najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa”. Jeżeli żołnierze będą się teraz przede wszystkim modlić, to nie wiem, czy będą w stanie nas bronić. Choć jesteśmy za, niech żołnierze modlą się za swojego szefa, bo tylko to im pozostało.

***
Szkoda mi jednak polskiego chłopa. Ksiądz kazał iść i głosować na PiS, a teraz partia im się odwdzięcza. A może tak ze skargą iść do proboszcza? Rząd robi chłopu wodę z mózgu. Tłumaczą, że to dla ich dobra, aby obcy nie wykupili polskiej ziemi. Protesty wsi dopiero się zaczną, kiedy okaże się, że w ARIMR, w którym fachowców od dopłat unijnych jak na lekarstwo, nie wypłacą na czas dotacji na wiosenne prace polowe. Aż chciałoby się powiedzieć: mądry chłop po szkodzie.

Wieczorem było też przemówienie prezesa podczas miesięcznicy. I muszę wam powiedzieć, że po raz pierwszy nie miał wykrzywionej ze złości twarzy i nie życzył źle KOD-owi. Dobra zmiana?

.

1_piatek

Mleko się rozlało. Komisja Wenecka utrzymała swoje stanowisko w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Rząd nie może nie zastosować się do wyroku TK. Z góry wiadomo jednak, co rząd zrobi. Mówi się na Wiejskiej, że poleci głowa Waszczykowskiego. Nowym ministrem spraw zagranicznych może zostać Legutko, Ujazdowski, Szymański lub… pewna kobieta z doświadczeniem. Ponoć ta ostatnia ma największe szanse.

.

1_sobota

Zwykle kończę przegląd tygodnia na piątku, ale w sobota okazała się równie „ekscytująca”, co pozostałe dni. Postanowiłam wyjątkowo obejrzeć Wiadomości w TVP. Ten program czerpie pełnymi garściami z Dziennika Telewizyjnego z najlepszych lat PRL. Pokazano, że Trybunał Konstytucyjny to wytwór Jaruzelskiego i ma dalece niedemokratyczny rodowód, rząd szuka kompromisu, tylko opozycja jest be. Na demonstracji KOD-u jest coraz mniej ludzi – zilustrowano wypowiedź obrazem prawie pustego placu przed siedzibą prezydenta. Najgorsze dla PiS jest to, że jest jeszcze spora rzesza widzów, która pamięta czasy umundurowanych prezenterów telewizyjnych.

_____Barbara Sokołowska-Urbańczyk