Zebranie rozpoczęło się od podania bieżących informacji związanych z działalnością KOD. Omówiliśmy następujące wydarzenia: 11.12 – otwarcie dworca Łódź Fabryczna; 13.12 – protest; 19.12 – spotkanie świąteczne; 13.01 – spotkanie z Adamem Michnikiem.
Następnie przeszliśmy do omówienia wydarzeń i działań edukacyjnych. Ela Wspaniała została przedstawiona jako nowy zastępca opiekuna grupy Edukacja.
16.12 o 17:30 odbędzie się spotkanie poświęcone deformie edukacyjnej. Oprócz przedstawienia informacji na temat deformy, chcemy przekonać rodziców do wspierania protestujących nauczycieli. W spotkaniu wezmą udział prof. Jarosław Płuciennik, dr Kompa, Jolanta Krawczyńska-Markiewicz z Instytutu Kształcenia Nauczycieli oraz Wodzisław Kuzitowicz.
Omówiliśmy kwestie organizacji Śród z KOD-em. Grupa została poproszona o pomoc w organizacji spotkań w nowej formule – jedną prowadzi KPW, jedną młody KOD. Postulowano zrezygnowanie z przedświątecznej Środy, natomiast 27.12 jest do obsadzenia ze względu na nieobecność organizatora. Zaproponowano luźne spotkanie dla chętnych.
Następnie omówiliśmy flash moby. Problem z ich organizacją wynika z wczesnego zapadania zmroku w porze zimowej. Postulowano flash mob w tramwaju i powrót do regularności.
Dyskutowaliśmy także nad reaktywacją PIKOD-ów – w formie lotnej, bez namiotów, najwyżej z parasolkami (ich zakup jest przewidziany w budżecie).
Kolejnym poruszonym tematem był bookcrossing książek z exlibrisem KOD, do którego realizacji potrzebne jest zorganizowanie regału na książki oraz wygospodarowanie miejsca w siedzibie. Porównywano koncepcję regału na książki i półek na korytarzu lub w pomieszczeniu.
Następnie przeszliśmy do tematu KOD-Kina, które miałoby przyjąć formułę projekcji z dyskusją. Szukaliśmy chętnych do organizacji projektu. Omawiano różne lokalizacje – Szafę, 6. Dzielnicę i siedzibę KOD na Gdańskiej. Propozycje filmów już są, pozostaje kwestia opłacenia kosztów ZAiKS-u. Pierwszy seans ma się odbyć na Gdańskiej, może być to jedna z niezagospodarowanych Śród z KOD-em, wstępnie planujemy projekcję na luty. Również w lutym wybierzemy się do Teatru Nowego.
Kolejnym działaniem edukacyjnym , które podejmiemy w lutym, będą warsztaty „Komunikacja z elementami dramy”, prawdopodobnie w któryś piątek.
Grupa realizuje również konkurs dla młodzieży, który ruszy w końcu stycznia i obejmować będzie 4 kategorie artystyczne.
Postulowano organizację spotkania z kandydatami do władz KOD przed Walnym Zgromadzeniem 05.02.
Następnie grupę podzielono na podgrupy i przeszliśmy do wymiany pomysłów nowych działań. Następujące pomysły zostały później w dyskusji na forum grupy zatwierdzone do realizacji:
16.12. delegacja Młodego KOD-u złoży świeczkę dla Narutowicza z okazji rocznicy zamachu.
W styczniu zainicjowany zostanie cykl Spacer z KOD-em z udziałem przewodnika. Będziemy spacerować po parku i zakończymy kawą w Tubajce.
Grupa zdecydowała się podjąć próbę aktywizacji nieaktywnych członków fejsbukowej grupy KOD łódzkie. Będziemy ich zapraszać na spotkania grupowe np. Środy z KOD-em lub bardziej kameralne.
Przedyskutowaliśmy potrzebę tworzenia ulotek okazjonalnych, takich, jakie zostały zaprezentowane na spotkaniu. Powinny się pojawiać jako natychmiastowa reakcja na to, co się dzieje w życiu publicznym. Ulotki muszą być jednak zatwierdzone przez grupę Media ze względu na kwestie wizerunkowe. Do tej pory brakowało też w grupie Edukacja faktycznych wykonawców ulotek. Podjęliśmy decyzję o skontaktowaniu się z autorem zaprezentowanych ulotek w tej sprawie. Wyznaczyliśmy osoby, do których należy zgłaszać pomysły ulotek edukacyjnych, a które będą kontaktować się z grupą Media. Do rozdawania ulotek potrzebna jest reaktywacja lotnych PIKOD-ów. Młody KOD popracuje nad ulotką od młodych dla młodych. W dyskusji zasugerowano, by wykorzystać memy i wykonać satyryczne ulotki, również we współpracy z rysownikami działającymi z nami w łódzkim KOD.
Kolejnym projektem edukacyjnym będą zajęcia z korzystania z komputerów/Facebooka, które odbędą się w styczniu. Będziemy mieli do dyspozycji kilka (4-6?) laptopów, mogą się takie spotkania rozpocząć np.09.01, kolejne np. 12.01, 16.01, 19.01, 23.01, 26.01. Wchodzi w grę godzina 16-17:30, tak aby nie kolidowało to z innymi wydarzeniami i spotkaniami.
W dyskusji padły następujące wnioski dodatkowe:
– pomysł na drukowanie kodów QR na dekoderach i/lub ulotkach
– pomysł stworzenia nalepki/banderoli, którą można będzie wykorzystywać na specjalne okazje, np. na zniczach czy kwiatach
– informacja, że ulotki powinny być dwustronne (ze względów oszczędnościowych); jedna strona może być okazjonalna, druga – wizytówką z adresami, numerami konta itd.
– w KOD-zie łódzkim potrzebna jest grupa do dystrybucji ulotek
No to bierzemy się do pracy, bo mamy co robić 🙂
_grupa EDUKACJA