Ojcowizna jest dla Polaków od lat siedzących na roli święta. Dla każdego chyba kwestie prywatnej własności, schedy po rodzicach, dziedzictwa przekazywanego własnym dzieciom, to sprawy życiowej wagi i żaden ideolog, żadna doktryna nie wzruszy tej świadomości, że co należało do naszej rodziny, ma takim pozostać.
Możemy przecież dom, mieszkanie, ziemię traktować jako fundament egzystencji naszych rodziców i dzieci. Ostatnio okazało się, że nie zawsze. Obrazek prosto z Twittera, komentujący ustawę PiS o obrocie gruntami leśnymi, mówi tak wiele w jednym zdaniu:
Wiadomo, że podobna ustawa o ziemi spowodowała na Węgrzech gigantyczną falę korupcji i zamrożenie obrotu gruntami, odczuwalne dla zwykłych ludzi, dla banków, dla branży budowlanej. Oczywiście odczuli to pozytywnie w swoich puchnących portfelach ludzie orbanowskiego Fidesz. To do nich po zaniżonych drastycznie cenach trafiło 70% ziemi przejętej przez agencję rynku rolnego „na skarb państwa”… a wiadomo, że państwo to partia. Kiedy wydało się, że rodzina Orbana przejęła ogromne posiadłości Hatvanpuszta z zabytkowym parkiem i pałacem Habsburgów, odremontowanym za miliony, ludzie Fidesz posłużyli się znaną figurą retoryczną: „Tamci też sobie załatwiali”. Czy tak będzie i u nas? Banki już zareagowały, wyhamowując kredyty pod zastaw ziemi, która na kurczącym się rynku straci wartość – popyt kształtuje ceny.
Rolnicy planują często uprawy i hodowlę sezonowo, biorą kredyty z nadzieją na zyski i spłatę po sprzedaży plonów. Finansują też z kredytów horrendalnie drogi nowoczesny sprzęt, spłacający się w eksploatacji. Jeśli bank czuje zagrożenie spłaty, zaciągnięte kredyty mogą zostać zgodnie z umowami przewartościowane. Ludzie boją się jakichkolwiek transakcji, które wpędzą ich w długi, długotrwałe procesy sądowe o prywatną własność, ojcowiznę, z państwową agencją dysponującą czasem i środkami, aby prowadzić takie spory latami.
Jak się chronić? Przede wszystkim, poznać swoje prawa i zagrożenia.
Wykład dla zainteresowanych właścicieli działek rolnych, leśnych i dla tych, którzy chcieliby ziemię kupić, dzierżawić lub mają nadzieję na jej dziedziczenie poprowadzi mec. Jarosław Szczepaniak.
Jest to drugi wykład w Polsce organizowany przez KOD, pierwszy, również przygotowany przez KOD Pabianice, odbył się w Jadwininie pod Pabianicami.
Tym razem zapraszamy do Lutomierska. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/619256228233026/