____
PamStar

 

Ta książka jest pisana na gorąco. Bez przerwy uzyskuję dostęp do nowych materiałów. Dlatego nie formułuję ostatecznej tezy.
___Tomasz Piątek

 

Przeczytałem książkę Tomasza Piątka Macierewicz i jego tajemnice i nie polecam jej, chociaż to lektura obowiązkowa dla każdego. Dlaczego? O tym później. Teraz o samej książce.

 

Przeczytałem książkę Tomasza Piątka Macierewicz i jego tajemnice. Dwa razy, bo jednokrotna lektura jest niewystarczająca wobec ilości zdarzeń, postaci i związków między nimi, by spojrzeć całościowo na świat, w którym żyje Antoni Macierewicz i ludzi, którymi się otacza. Świat niezwykle skomplikowanych, ale jasnych związków ministra obrony narodowej z ludźmi o – delikatnie mówiąc – wątpliwej proweniencji. Zresztą trzeba mówić i nazywać, jak autor, sprawy jasno – bohaterami książki Piątka są ludzie po prostu źli. Szpiedzy, byli funkcjonariusze komunistycznej służby bezpieczeństwa, rosyjscy mafiozi, sprzedajni politycy i biznesmeni zza oceanu, którzy bez pardonu wykorzystują każdą sytuację dla osiągnięcia swoich celów politycznych i ekonomicznych.

Tomasz Piątek, jak przystało na dziennikarza śledczego stara się przedstawić efekty swojego dochodzenia w taki sposób, by wszystkie komplikacje wyjaśnić dokładnie i precyzyjnie. Stąd świadomy podział na główne części poświęcone konkretnym, najważniejszym osobom i środowiskom. Stąd krótkie i wyraziste podrozdziały, które jak akapity wydzielają konkretne myśli, zdarzenia i fakty. Stąd wielość przypisów, które świadczą o dokładności autora i uwiarygodniają autorskie wnioski. Nawiasem mówiąc, część nich, dotyczącą informacji dostępnych w Internecie zweryfikowałem, co znacząco rozszerzyło mój horyzont widzenia. Stąd mapy powiązań między poszczególnymi osobami, które wspierają całościowy ogląd zdarzeń.

Uwaga dygresja! Na sobotnim (1 lipca) kongresie PiS Jarosław Kaczyński powiedział: Nie mamy powodów, by trzymać przy władzy ludzi spod znaku „Sowy i przyjaciół”. Czy w kontekście książki Piątka i kongresowego milczenia A. Macierewicza może mieć to szczególne znaczenie?

Dlaczego nie polecam pracy Tomasza Piątka Macierewicz i jego tajemnice? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Bardziej dołującej książki poświęconej politykowi, który ma wielki wpływ na losy Polski nie czytałem. Dla świadomego obywatela poznanie środowiska, które otacza Antoniego Macierewicza będzie traumatycznym przeżyciem poprzedzonym zdumieniem i pytaniami: Jak to jest możliwe, że ktoś tak blisko związany ze światem rosyjskich wpływów i interesów może piastować stanowisko ministra obrony narodowej? Jak to jest możliwe, że obecna władza, która bez przerwy szermuje hasłami o bezpieczeństwie Polaków, toleruje Antoniego Macierewicza i powierza mu odpowiedzialność za bezpieczeństwo nas i naszego kraju?

Ale prawdziwa trauma przyszła, gdy uświadomiłem sobie możliwe odpowiedzi na te i inne polekturowe pytania. Odpowiedzi całkiem realne, dalekie od fantasmagorycznych teorii spiskowych. Nie chcę ich tu przytaczać, bo wciąż nie mogę uwierzyć, że takie, a nie inne przyszły mi do głowy.

 

W skrócie… Książka o Macierewiczu autorstwa Tomasza Piątka jest lekturą obowiązkową, której z powodów emocjonalnych polecić nie potrafię. Taka naturalna sprzeczność jak między hasłami Antoni Macierewicz i Ministerstwo Obrony Narodowej.