_____
Jolanta Budzińska

01-10-2017, niedziela, 15:00, Łódź skrzyżowanie Al. Mickiewicza z ul. Piotrkowską.

Pierwsza niedziela października. Pogoda sprzyja SPACEROWICZOM. Spotykamy się na skrzyżowaniu dwóch ruchliwych ulic na wprost Stacji Jednorożców. Każdy trzyma jedną tekturkę, na której po każdej ze stron wymalowana jest jedna litera. Ustawiamy się w szeregu. Literki układają się w jeden, z daleka widoczny napis KONSTYTUCJA. Z głośnika słychać słowa melorecytacji PREAMBUŁY w wykonaniu Radziwiłowicza.

Po uniesieniu stworzonego napisu KONSTYTUCJA z głośnika słychać zaprzysiężenie Prezydenta.
To właśnie Prezydent przysięga bronić Tego najważniejszego aktu prawnego. O ironio wszak to my tego aktu chcemy bronić i obronić.
Po zakończeniu prezydenckiej przysięgi obracamy tekturki z utworzonym napisem KONSTYTUCJA i tworzymy napis BRONI KOBIET. Całą akcję powtarzamy jeszcze raz.

Widać zainteresowanie wśród przechodniów, jak również wśród użytkowników komunikacji miejskiej, gdzie wyraźnie twarze były odwrócone w naszą stronę.

Jak się okazuje, SPACEROWICZE mają niewyczerpaną energię i postanawiają wykonać całą akcję jeszcze raz, tym razem na ul. Piotrkowskiej #podpis. Cała akcja zostaje tam w skrupulatny sposób powtórzona. I tu widać pozytywne reakcje przechodniów. Nie jedna osoba spiesząca, w tylko sobie znanym kierunku, przystawała, robiła zdjęcia lub filmowała. Wzruszająca była reakcja mężczyzny, który przystanął i uniósł kciuk w górę, pokazując tym samym całkowitą aprobatę dla naszych działań.


Warto być SPACEROWICZEM w akcji, budząc świadomość obywateli.

Wspaniała ekipa literiady zebrała się także wieczorem aby stanąć w obronie sądów na placu Dąbrowskiego.

Za tydzień, tym razem w sobotę, literiada wspólnie razem z gośćmi z Warszawy.

___

Zdjęcia: Romuald Durlik i Madosia Michalska