Pod koniec ubiegłego roku przedstawiliśmy nasze plany na 2018 rok. Stale pracujemy nad ich realizacją.  Priorytety są znane – przede wszystkim zwycięstwo demokratów w listopadowych wyborach samorządowych.

Na zeszłotgodniowym zebraniu ZR (23 stycznia 2018 roku) spotkaliśmy się z Pawłem Kasprzakiem i kilkoma innymi członkami Obywateli RP z Łodzi i Warszawy. Rozmawialiśmy o idei prawyborów i możliwościach współpracy przy realizacji rożnych przedsięwzięć.

Na zebraniu ZR w tym tygodniu (30 stycznia 2018) omówiliśmy szczegóły konferencji prasowej oficjalnie rozpoczynającej projekt Obserwatorium Wyborcze w ramach ogólnopolskiej akcji Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Konferencja odbyła się w czwartek 1 lutego o godzinie 13:00. Podobne konferencje odbyły się tego dnia w wielu regionach.

Wspólnie z osobami zaangażowanymi w realizację projektu zdecydowaliśmy, że osobą odpowiedzialną za koordynację Obserwatorium z innymi regionami będzie Anita Sowińska [anitas2468@gmail.com].

Rozmawialiśmy także o projekcie Samorząd 2018, w ramach którego rozwijamy współpracę wszystkich prodemokratycznych ugrupowań i partii politycznych w naszym regionie.

Omówiliśmy również krótko organizację kolejnej Rady Regionów, która odbędzie się na początku marca w Łodzi.

Co w przyszłości?
Dalsze szkolenia w ramach Obserwatorium Wyborczego, które pozwolą nam na jak najlepsze przygotowanie się do nadchodzących wyborów, m.in. z Marcinem Skubiszewskim w Warszawie.
Planujemy zaproszenie do Łodzi sędziego Hermelińskiego z Państwowej Komisji Wyborczej oraz innych gości. Szczegóły podamy po potwierdzeniu przyjęcia zaproszenia.
Rozmawiamy już o organizacji 100-lecia odzyskania Niepodległości i wszystkich akcjach i wydarzeniach, jakie mogą się z tym wiązać przez cały 2018 rok.
Zaczęliśmy też planować nasz udział w tegorocznej edycji Igrzysk Wolności.

A w bliższej perspektywie przed nami dwie rocznice.

Marzec ’68 i „pierwsze powstanie warszawskie” (czyli powstanie w gettcie), które wybuchło w kwietniu.
W obliczu ostatnich wydarzeń, czyli ustawy o IPN i wszystkich złych emocji oraz skandalicznych wypowiedzi, które się z nią wiążą – zastanówmy się wspólnie, czy nie powinniśmy zareagować? Jeśli tak, to czekamy na propozycje działań, jakie możemy podjąć /spotkanie? debata? oświadczenie ZR?/

___
Zarząd Regionu Łódzkiego KOD