Słoneczne niedzielne popołudnie w Parku Źródliska. Łódzkie rodziny na spacerze. W oddali muzyka i kolorowe namioty. Komitet Obrony Demokracji był dziś do dyspozycji łodzian. To jedno z tych wydarzeń, które pozwala nam cieszyć się swoim towarzystwem, ale jednocześnie pokazuje naszą otwartość i chęć współpracy z ludźmi, dla których słowo „demokracja” ma duże znaczenie.

Niedzielni spacerowicze mogli dzisiaj bliżej poznać KOD. Koderzy i Koderki specjalizujący się w prawodawstwie przybliżali chętnym najważniejsze zapisy ustaw: o Trybunale Konstytucyjnym, inwigilacyjnej, antyterrorystycznej, o prokuraturze, o ziemi. Wyjaśniali pomysły zmian w szkolnictwie oraz z uwagą słuchali spostrzeżeń i uwag łodzian związanych z postrzeganiem przez nich tych aktów prawnych.

Młoda KOD-owska ekipa starała się w przystępny sposób wyjaśnić swoim rówieśnikom, co jest dla niej ważne, o co walczy i dlaczego wybrała KOD. Młodzi chętnie dyskutowali ze starszymi rozmówcami, często podchwytliwie pytającymi o skomplikowane zagadnienia.

KOD nie działa tylko w Łodzi! Spacerowicze dowiedzieli się o działaniach KOD-u w mniejszych miejscowościach. Podczas rozmowy z działaczami z Pabianic, Kutna, Sieradza, Bełchatowa słuchali o planowanych akcjach oraz spotkaniach. Wkrótce gościem KOD w Aleksandrowie Łódzkim będzie Lech Wałęsa.

W namiocie „Edukacja, Media i PR” piknikowi goście byli informowani o akcjach przeprowadzanych w Łodzi. Klub Dyskusyjny im. Władysława Bartoszewskiego, PIKODY, środy z KOD-em, KOD Flash mob, Kawiarenki KOD-u, Latający Uniwersytet Demokratyczny – jest w czym wybierać. Nabór na pisarzy i reportażystów trwa. Chętni i zdolni mają szansę rozpocząć przygodę, pisząc na KOD-owskiej stronie internetowej.

Ostatni namiot – KOD-owska Straż, Akcja, Animacja, Wyjazdy. Chętni do działań w KODzie mają szansę przyłączyć się do tej formy aktywności, dbając o bezpieczeństwo i porządek, czy też o dobrą zabawę podczas organizowanych imprez.

Do naszego przedsięwzięcia przyłączyła się grupa Dziewuchy Dziewuchom. Dziewczyny wyjaśniały, jak niebezpieczna jest ustawa pozbawiająca kobiety samostanowienia.

Zadbaliśmy również o podniebienie uczestników pikniku. Niektórzy z nas przygotowali specjały domowej kuchni. Największym zainteresowaniem cieszył się chleb ze smalcem. Przygotowaliśmy też kącik dla dzieci.

     Uśmiechy na twarzach, żywe zainteresowanie, chęć współpracy, podpisane deklaracje – tak w skrócie można opisać sukces dzisiejszego pikniku. Jasnymi celami, ciekawymi działaniami, otwartością przekonujemy ludzi do siebie. Pokazujemy, że KOD tworzą ich sąsiedzi, zwykli ludzie, którzy w czasie pomiędzy pracą a życiem domowym oddają się działalności w słusznej sprawie. Akcja taka jak dzisiaj, jest motorem do działania. Gdy widzisz, że inni, obcy chcą Polski takiej jak Ty – bez mowy nienawiści i rasizmu, gdzie obywatel jest partnerem, a nie narzędziem dla władzy, otwartej i godnie traktującej najsłabszych, z prawem wyboru (!), utwierdzasz się w przekonaniu, że KOD ma sens.

___Alicja Gałkiewicz

MEDIA O NASZYM PIKNIKU:

GAZETA WYBORCZA>>>

DZIENNIK ŁÓDZKI >>>

RADIO ŁÓDŹ >>>