Komitet Obrony Demokracji                                                         Łódź, 09 maja 2016
Region Łódzki

 

Apel Komitetu Obrony Demokracji Region Łódzki

 

Podczas niedzielnego meczu piłkarskiego, który odbył się 08 maja br. na stadionie Legii Warszawa na jednej z trybun zawisł transparent z napisem: „KOD, Nowoczesna, GW, Lis, Olejnik i inne ladacznice – dla was nie będzie gwizdów, będą szubienice”.

Przesłanie, płynące od autorów tego haniebnego tekstu jest przesłaniem wrogości, nienawiści i pogardy. Ten transparent jest ekspresją nieposzanowania poglądów innych osób. Przedstawia wizję brutalnego rozliczania za poglądy. Nie godzimy się na taką wizję Polski. Jesteśmy przywiązani do zagwarantowanych konstytucyjnie wolności obywatelskich.

Komitet Obrony Demokracji Region Łódzki wyraża głęboki sprzeciw wobec postaw nawołujących do brutalizacji życia. To właśnie tu, w Łodzi, dochodziło już do przypadków niszczenia mienia osób, które opowiedziały się za obroną wartości demokratycznych. Przypadki łamania prawa muszą być piętnowane, a sprawcy przestępstw ukarani. Tego wymaga bezpieczeństwo naszych obywateli.

Apelujemy o solidarność z niezależnymi, broniącymi wolności słowa dziennikarzami.

Apelujemy do wszystkich osób publicznych o otwarte i jednoznaczne piętnowanie słów wrogości.

Wszyscy jesteśmy Moniką Olejnik i Tomaszem Lisem.

Nie godzi się tolerować, a tym bardziej używać mowy nienawiści w jakiejkolwiek postaci. Nie jest to do pogodzenia z poszanowaniem godności ludzkiej.

Wolne media, to wolna Polska, a prawem mediów i opozycji jest krytyka poczynań rządzących.

Wierzymy, że sprawców zdarzenia na stadionie Legii spotka zasłużona kara, a społeczeństwo na czele z osobami mającymi wpływ na kształt naszego kraju, piętnować będzie chuligańskie i kryminalne zachowania. Tylko w taki sposób, występując solidarnie i razem, obronimy zdobyte z takim trudem, kruche wartości demokratycznego i bezpiecznego państwa prawa.

KOD Region Łódzki