___
Ewa Kruszyńska  & Asia Olszewska

W Zgierzu, u zbiegu ul. Aleksandrowskiej i Targowej, przy miejskim targowisku gościł dzisiaj Regionalny Błysk Budzik, który wspomogło kilka osób z lokalnej grupy.

            Czytaliśmy na głos paragrafy VIII rozdziału Konstytucji RP (Sądy i Trybunały). Już sama grupa osób ubranych na biało-czerwono, trzymających konstytucję wzbudzała zainteresowanie, samochody zwalniały, ludzie pytali o co chodzi.

            Na koniec tradycyjnie już zadzwonił budzik, a my ruszyliśmy na „rynek”, aby roznosić ulotki, rozmawiać z ludźmi i zbierać podpisy pod oboma referendami. Ludzie reagowali w zdecydowanej większości pozytywnie.

            Jeszcze w trakcie akcji dotarła do nas informacja, że przy ul. Długiej w Zgierzu, na tyłach kościoła wycinane są drzewa na skwerku, który od zawsze traktowany był przez mieszkańców jak park. Wszyscy, jak jeden mąż, spontanicznie zdecydowaliśmy się tam pojechać i zaprotestować przeciwko wycince. Zupełnie przypadkowo mieliśmy ze sobą parę dopasowanych tematycznie do sytuacji tabliczek.

            Na miejscu wzbudziliśmy spore zamieszanie, najpierw panowie drwale trochę przestraszeni na nasz widok, przekrzykując pracujące piły, poinformowali nas, że to teren prywatny i że oni tu tylko pracują. Potem podjechał radiowóz policyjny…  jednakże niezwykle uprzejmy i sympatyczny pan policjant przekonawszy się, że nasza pikieta ma bardzo spokojny przebieg, zrobił tylko parę zdjęć i odjechał. Wreszcie wskutek telefonu „uprzejmego” donosiciela pojawiła się Straż Miejska. Okazało się, że kogoś bardzo zdenerwowało, że przeszliśmy kilka razy przez ulicę i to po przejściu dla pieszych!

            Na koniec zapaliliśmy znicze, aby wyrazić nasz smutek nad utraconym zielonym terenem.

Wkrótce wiosna, a te piękne, zdrowe drzewa już się nie zazielenią, ptaki nie uwiją w nich swoich gniazd, a starsi panowie nie zagrają na stoliku w warcaby czy szachy. Zostało puste miejsce, rozdarte serca, żal i łzy. „Wredna zmiano” nigdy ci tego nie zapomnimy !! Nie zapomnimy ani my, ani mieszkańcy Zgierza, którzy przyłączali się do nas i głośno wyrażali swoje ubolewanie z powodu ustawy Szyszki i innych złych zmian rządu PiS.

Warto budzić ludzi!