Link do programu

Szanowni Państwo,
Wiem, że mało osób zna szwedzki, ale może ktoś jednak się skusi na debatę w serii seminariów „On State” [o państwie] pod tytułem:

Projekt demokracji Unii Europejskiej – wzrasta czy więdnie?

5 maja 2021, godz. 11:00-16:30 z przerwą na lunch 12:00-13:00.

Idea UE jako projektu demokratycznego jest punktem wyjścia dla współpracy europejskiej. Ale co dzieje się z tym projektem, gdy siły antydemokratyczne są coraz to silniejsze i coraz częściej pojawiają się kraje zmierzające w stronę autokratyczną?

W czasie trwającej pandemii obywatele Europy stracili demokratyczne prawa, zamknięto granice, a stosunki między krajami naznaczone są podejrzliwością. Jednocześnie demokracja w Polsce i na Węgrzech jest demontowana. Co stanie się z UE jako projektem demokratycznym, jeśli ten trend się utrzyma?

Udział w dyskusji biorą:
Staffan I. Lindberg – profesor politologii Uniwersytetu w Göteborgu oraz dyrektor Instytutu V-Dem,
Veronica Palm – była poseł i poseł do Parlamentu Europejskiego (S),
Sofie Blombäck – doktor nauk politycznych, starszy wykładowca w Katedrze Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu środkowej Szwecji
Jarosław Płuciennik – profesor nauk humanistycznych na Wydziale Filologicznym, w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego,
Gabriel Byström – dyrektor generalny szwedzkiego radia, dziennikarz i autor.

Link do programu i rejestracji tutaj>

Serdecznie zapraszam.

_Jarosław Płuciennik
źródło: https://jaroslawpluciennik.com/2021/05/04/projekt-demokracji-unii-europejskiej-wzrasta-czy-wiednie/


zdjęcie główne: Warszawa, Polska. 7 stycznia 2020 r. Herb Polski i metalowa tabliczka „Sąd Najwyższy” na Placu Krasińskiego. (fot. grand-warszawski, lic. red. Depositphotos)