PABIANICE:

Siedemnasty czerwca był dla Pabianic dniem niezwykłym. W miniony czwartek nasze miasto było przystankiem na trasie Tour de Konstytucja, inicjatywy, której patronem jest Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Adam Bodnar. „Herold” Konstytucji Robert Hojda, obwozi po całej Polsce kilkumetrowy zwój, na którym są spisane najważniejsze prawa Polek i Polaków jako obowiązek dla władzy i przywilej dla obywateli.

Organizatorem wydarzenia był KOD Pabianice, a zaproszonymi gośćmi niezłomni sędziowie i prokuratorzy ze stowarzyszeń Iustitia i Lex Super Omnia. Gościem specjalnym był sędzia niezłomny, bohater w walce o prawa obywateli do uczciwego procesu, sędzia Igor Tuleya.

Było wspaniale: scena, mnóstwo zainteresowanych, owacje, rozmowy z mieszkańcami, łzy wzruszenia i wiara, że przyzwoitość zwycięży!
Oprócz Igora Tuleyi sędziów reprezentowała sędzia Ewa Maciejewska, a prokuratorów: Laura Łozowicka, Dariusz Korneluk i Krzysztof Wolski.
Na zakończenie we wszystkich sercach rozsiadła się jedna myśl – to trzeba powtarzać.

_Janusz Nagiecki


ŁÓDŹ:

W piękny rozgrzewającym wszystko. słońcem dzień stało się to, ma co wszyscy długo czekaliśmy – Tour de Konstytucja w Łodzi.

Projekt, który zaświtał w głowie Roberta Hojdy z Fundacji KORD chwilę później był powodem dyskusji Rady Programowej tejże. Zmieniał się, ewoluował, nabierał rumieńców. A potem już zaproszenia do współpracy dla innych organizacji: Komitet Obrony Demokracji, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Zbigniew Hołdys, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Protest z Wykrzyknikiem, Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, Stowarzyszenie Radomianie Dla Demokracji, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia – Oddziały terenowe, Stowarzyszenie Sędziów Themis, Wolne Sądy i otwarte drzwi dla innych, którzy zechcą współtworzyć ten projekt.
Wymieniłem te organizacje z jednego powodu – można współpracować, kiedy cel i dobro nadrzędne. A praca przy tym projekcie to niezwykłe doświadczenie, w którym przyszło mi uczestniczyć.

Czwartkowe popołudnie, może nawet trochę nazbyt ciepłe, pasaż Schillera – tradycyjnie już nas goszczący. Jak było? Sami możecie ocenić oglądając relację pod podanym niżej linkiem. Wiem jedno – warto było się spotkać w to popołudnie, posłuchać i przeżyć te chwile.

Tour de Konstytucja zawitał do Łodzi, które było 17 miejscem na mapie tej trasy. Pojechał dalej, a my? Strząsamy z siebie kurz pandemicznej izolacji, ostrożni wciąż, ale już razem. To był bardzo dobry początek wychodzenia z cienia, w którym ukrył nas COVID.
Do zobaczenia niebawem.

_Mirek Michalski 

[ zobacz też VIDEO na Facebooku >Pełna relacja > ]

Zdjęcia: Michał Stolarski i Madosia 


Media napisały: