Szanowna Pani Marszałek Witek

Kilka dni temu z ekranu telewizyjnego przekazała Pani swoje stanowisko, że sprawy krajowe należy załatwiać w kraju. Zgadzam się z Panią o tyle, o ile w kraju da się sprawę załatwić. Jest taka fraza w piosence: „Bo do tanga trzeba dwojga …”. Do rozmowy też. Dwojga tzn. dwóch stron. A jak to wygląda w kraju?

PSL zorganizowało okrągły stół, przy którym dyskutowano nad sposobem uzdrowienia naszego sądownictwa. Krzesła przeznaczone dla przedstawicieli ustawodawców były puste.

W Komisji Senackiej przeprowadza się debatę nad nowelą ustawy o sądownictwie. Krzesła przeznaczone dla przedstawicieli ustawodawców i wykonawców są puste.

Marszałek Grodzki zaprasza Komisję Wenecką na rozmowy w sprawie ustawy, władza ustawodawcza, przedstawiciele rządu lekceważą KW. Nie do przyjęcia jest narracja, że Marszałek Senatu nie miał prawa jej zaprosić, gdyż takie prawo daje mu regulamin Senatu w ślad za delegacją wypływającą z Konstytucji.

Obawiam się, że do wszystkich ustaw, zatwierdzanych w tzw. ekspresie legislacyjnym przez większość parlamentarną i Senat, nie ma ani jednej poprawki, proponowanej przez opozycję.

Większość waszych ustaw było zgłaszanych do laski marszałkowskiej jako projekty poselskie, które nie wymagają debaty publicznej. Nie uwzględniacie negatywnych dla waszych ustaw opinii ekspertów, instytucji prawnych, akademickich wydziałów prawa, nawet biura legislatorów sejmowych.

To jak wyobrażacie sobie rozmowy w kraju, dyskusje nad ustawami? W polskim parlamencie dyskutować się nie da, bo skracane przez was do minimum czasu wypowiedzi opozycjonistów traktujecie jak szczekanie psa, a karawana (czytaj: walec legislacyjny) idzie dalej.

Na was działa tylko „ulica i zagranica”. Wygrania przez PiS wyborów nikt nie kwestionuje, ale to nie znaczy, że macie prawo demolować Państwo. Dobrze że jesteśmy w UE, bo może ona wesprzeć nas w postawieniu oporu, skutecznego oporu w niszczeniu Polski przez jej władze. Myśli Pani, że tego chce suweren?

Z poważaniem

__Edward Witek

PS Mamy wspólny monogram, powinniśmy się zrozumieć.