Wczoraj odbyło się pierwsze w naszej historii zebranie on-line członków i sympatyków KOD reg. łódzkiego.

Ciekawe doświadczenie: niektórzy mogli zapalić papierosa, inni byli mniej uczesani niż zwykle a i każdy z nas miał możliwość zobaczenia kawałeczka naszych prywatnych światów (czyli pokoje 😉 ).
W trakcie spotkania dołączył do nas nawet Janusz, który wielokrotnie oświadczał, że z techniką jest na bakier. A jednak okazało się to proste!
No i w końcu nikt nikomu nie przerywał, każdy grzecznie czekał na swój głos 🙂

Ale ad. rem – o czym rozmawialiśmy:

Oczywiście najwięcej czasu poświeciliśmy wymianie opinii na temat wyborów. Andrzej opisał nam możliwe rozwiązania i scenariusze przebiegu wyborów, wady i zalety bojkotu głosowania.Była tez mowa o jakości dyskusji w internecie na ten temat.

Andrzej zaproponował by teraz skupić  się na:

  1. zapoznaniu się z Ustawą o stanie klęski żywiołowej oraz z Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego sygn. Kp 3/09 z 2009 – wszystko po to byśmy wiedzieli jakich argumentów używać w naszych rozmowach
  2. popularyzowaniu treści i postów autorytetów wypowiadających się ws. wyborów (prof. Strzembosz, M. Matczak, Andrzej Zoll, Andrzej Rzepliński, Ewa Łętowska, Marek Safjan i inni) treści zamieszczanych w Archiwum Osiatyńskiego (link do fb oraz konstytucyjny.pl)
  3. przygotowywaniu protestu wyborczego (materiały prawdopodobnie będzie przygotowywał Instytut Metropolitalny)

Ostatecznie większość z nas zgodziła się z Michałem, który stwierdził, że w przypadku przeprowadzenia wyborów 10 maja, rzeczą najważniejszą będzie ich skuteczne oprotestowanie (zatem nie spierajmy się ze sobą o to co każdy z nas zrobi z kartą wyborczą).


Kasia poinformowała o sytuacji w Obywatelskiej Kontroli Wyborów. KOD planował obserwację wyborów prezydenta RP 10 maja 2020 roku, ale pandemia i zagrożenie zdrowia i życia obserwatorów uniemożliwiły bezpieczną pracę w komisjach wyborczych, a więc również wysłanie do nich obserwatorów. Wszystkie działania rządzących wokół wyborów powodują, że ich organizacja będzie bezprawna. Wszyscy mają jednak nadzieję, że odbędą się w terminie, w którym nie będą zagrożone życie i zdrowie ludzi zaangażowanych w proces wyborczy, a więc i w ich obserwację, i w którym zostaną przeprowadzone w sposób zgodny z prawem. W tym celu KOD cały czas prowadzi nabór obserwatorów społecznych. Prosimy osoby, które chciałyby obserwować wybory, przeprowadzone we właściwym terminie, o wypełnienie formularza na stronie okw.info.pl.
Jeżeli jednak wybory odbędą się w czasie pandemii, KOD będzie rejestrował nadużycia możliwe do zaobserwowania bez udziału w pracach komisji, a więc bez narażania życia i zdrowia obserwatorów.
Ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie, będziemy informować o zakresie i szczegółach tych działań oraz o tym jak można pomóc.
Więcej informacji o znajdziecie tu.


Zdecydowaliśmy, że ponownie otworzymy naszą siedzibę. Na razie tylko w środy w godzinach 16:00 – 18:00. Osoby wchodzące do siedziby zobowiązane są do noszenia maseczek, zdezynfekowania dłoni żelem znajdującym się przy wejściu do lokalu oraz zachowania zalecanej odległości między sobą. [więcej informacji tu].


Rozmawialiśmy też o zaproszeniu (które pojawiło się na naszej grupie) do udziału w proteście 1 maja na pl. Dąbrowskiego. Ostrożnie podchodzimy do protestów łamiących zalecenia epidemiologiczne – może (ale nie musi) to być prowokacja którą obecna władza wykorzysta to wsparcia przekazu, że wybory mogły się odbyć w tym czasie bo ludzie wcale nie mieli obaw przed wychodzeniem i gromadzeniem się. Nikt z nas nie zna organizatorów więc trudno to ocenić. Dziś w sprawie organizacji protestów oświadczenie wydał Zarząd Główny.


3 maja zostajemy w domach (z w/w powodów). Jak uczcimy ten szczególny dzień? Planuję dla was niespodziankę 🙂


Miło było Was wszystkich zobaczyć.
Do następnego spotkania!

_Madosia