___
Kasia Witek

2 czerwca odbył się w łódzkim KOD-zie kolejny Latający Uniwersytet Demokratyczny (LUD) z dr. Jarosławem Sułkowskim, jest doktorem nauk prawnych, adiunktem w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, iberystą, radcą prawnym, a także byłym pracownikiem Biura Trybunału Konstytucyjnego, który zakończył współpracę z Biurem TK dwa dni przed naszym spotkaniem. Nic więc dziwnego, że zgromadzona w Łodzi Kaliskiej publiczność bardzo była ciekawa opowieści o tym, jak układała się owa współpraca.

Zdjęcia: Marcin Gołaszewski

To, co usłyszeliśmy to opowieść o tym, jak można w krótkim czasie zniszczyć dobrze funkcjonującą instytucję, stojącą na straży prawa. To także relacja, w jaki sposób utrudnić życie pracującym w tej instytucji, zatrudnionym przez poprzedników podłej zmiany poprzez szykany. Zobaczyliśmy smutny obraz tego, co zostało z Trybunału, tego, co zostało z polskiej demokracji.

Jak zawsze na spotkaniach LUD-u, zajmująca, prowadzona barwnym językiem opowieść prelegenta zakończyła się długą serią bardzo emocjonalnych pytań od publiczności. Pytania dotyczyły nie tylko Trybunału, ale również sytuacji w kraju i jej oceny okiem prawnika. I choć odpowiedzi nie napawały optymizmem, to jednak na sali czuło się atmosferę woli walki o powrót do normalności. Wielu z nas nie mogło być w Łodzi Kaliskiej, ponieważ mieli pełne ręce pracy przy organizacji 2. Pikniku Wolności „Nadzieja jest w nas.” Jest i zawsze będzie. Bo KOD-erzy się nie poddają!