Odwiedziło trzy miejscowości przywożąc setki ulotek i kolejną porcję Dekodera (jeszcze raz ukłony dla Ludka). Pogoda straszyła śnieżycami, ale skoro się umówiliśmy – jedziemy.

Zaczynamy znów od Poddębic, których Rada Miejska zaczęła działać już w 1400 roku! Czas płynie szybko, sytuacja miasta zmieniała się wielokrotnie do naszych czasów, ale obecnie radni znów starają się by miasto reprezentowało swoją ponad sześćsetletnią historię. Niegdyś przez Poddębice wiodły liczne trakty, dziś gościnne miasto zaprasza nowymi bądź wyremontowanymi drogami dojazdowymi i nowoczesną infrastrukturą.

Grupa „Masz Głos” bez spóźnienia dotarła na miejsce, skąd po okazjonalnych rozmowach z poddębiczanami oraz po rozdaniu kolejnej partii ulotek i prasy, ruszyła wraz z naszą niezawodną Marią w dalszą drogę.

Tym razem zaprosiły nas Wartkowice, duża wieś gminna, w której samorządowcy dokładają wiele starań do gospodarczego rozwoju, a także dbają o wizerunek miejscowości.

Przyjezdnych wita charakterystycznie wygięty trójkątny rynek, obecnie przekształcony w park, gdzie zgodnie sąsiaduje pomnik poległych podczas wojny wartkowiczan ze solidną murowaną kapliczką. Mylił by się ten, kto by sądził, ze to jedna z wielu sennych miejscowości… Nic podobnego, w gminie prężnie działa Spółdzielnia Mleczarska produkująca cenione wyroby (podobno najlepszy jest ser twarogowy MLECZWART). Mieszkańcy z dumą wskazują centralną ulicę, gdzie obok remizy Straży Pożarnej, ośrodka zdrowia i dwóch dużych sklepów stoi nowoczesny budynek banku, a oprócz wielu zakładów usługowych i sklepów z konfekcją, gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich i in., funkcjonuje miejscowy ośrodek kultury będący również punktem informacyjnym dot. funduszy europejskich (na konsultacje przyjeżdżają tu specjaliści wg ustalonego grafiku).

Wartkowice przekonały się już o korzyściach wynikających z przynależności do UE uczestnicząc w programach unijnych od wielu lat. Radni Gminy mają szerokie plany i cieszą się dobrą opinią mieszkańców. Znów nasze zapasy ulotek i Dekodera poczęły topnieć, a przed nami kolejne miasto, gdzie byliśmy umówieni, więc pożegnaliśmy Wartkowice i pojechaliśmy…
… do Uniejowa. Miasta położone nad rzekami mają swój urok. Tak też jest starym, blisko już dziewięćsetletnim, pełnym zabytków Uniejowem, choć o dzisiejszej sławie miasta bardziej decydują jego cenne gorące źródła. Miasto jest śliczne, zadbane i upiększane stale przez lokalne władze i miejscową społeczność. Mieszkańcy z dumą prezentują zarówno zabytki, jak i miejską zieleń wzbogaconą licznymi kwietnikami, które nawet ośnieżone dodają miastu urody.

Informacje i materiały, które przywieźliśmy do Uniejowa bardzo szybko się skończyły, więc do Poddębic wracaliśmy rozdawszy już wszystkie numery Dekodera i kilka setek ulotek. Na następną wizytę obiecaliśmy dostarczyć ich znacznie więcej, a także doszły nas słuchy, że w odwiedzanym tydzień wcześniej Pęczniewie także będziemy oczekiwanymi gośćmi.

___
Katarzyna Lehmann