Komitet Obrony Demokracji w regionie łódzkim ponownie wezwał wszystkich tych, którzy nie mogli we wtorek 5 grudnia jechać pod Sejm, do przyjścia na godz. 19:00 na Plac Dąbrowskiego.

Zaproszone były wszystkie partie i organizacje obywatelskie do solidarnego manifestowania swojego sprzeciw w obliczy pełzającego, ale dokonującego się właśnie zamachu stanu. Był KOD, Obywatele RP, Nowoczesna, Dziewuchy dziewuchom i kilka innych niezależnych organizacji obywatelskich.

Było kilkaset osób niezmordowanych wiatrem i siąpiącym deszczem. Jerzy Friedrich z Klubu Pozytywnej Wyobraźni i KOD przypomniał czarną przeszłość PRL oraz świetlane działanie opozycji solidarnościowe; po nim przemówiła działaczka pierwszej Solidarności Zosia Gromiec. Po niej przemawiali historyk i działacz społeczny Dr Andrzej Kompa, Agata Stacewicz z Nowoczesnej, Robert Durlik z ORP, red. Michał Kwiatkowski, Kasia Witek, Katarzyna Knapik, Radna Urszula Niziołek-Janiak oraz Jarosław Płuciennik.

Z poruszeniem przywitaliśmy delegację KOD łódzkiego z pikiety pod Sejmem. Na zakończenie zgromadzeni odśpiewali wspólnie Mazurek Dąbrowskiego.


___
Jarosław Płuciennik


W MEDIACH:
Gazeta Wyborcza: Protest w obronie wolnych sądów. Łodzianie znów manifestowali na pl. Dąbrowskiego [ZDJĘCIA]