____

MP

 

W ciepły środowy wieczór odwiedziliśmy Łódź Kaliską z okazji drugiej edycji KOD Kina. Około trzydziestu osób zebrało się żeby obejrzeć „Rewolucjonistów” w reżyserii Jacka Talczewskiego.

Film oddaje głos ludziom, którzy w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych w Serbii, Gruzji, na Ukrainie i Białorusi odważyli się wykrzyczeć swój sprzeciw wobec autorytarnych władz. Inspirując się książkami Gene’a Sharp’a, stanowiącymi swoistą instrukcję obalania dyktatorów bez użycia przemocy, młodzi działacze serbskiego OTPOR’u, gruzińskiej Kmary oraz ukraińskiej Pory zmobilizowali swoje społeczeństwa do działania i zmusili władze do popełnienia w odpowiedzi błędów, które krok po kroku doprowadziły do ich obalenia – bez rozlewu krwi.

Zdjęcia: Dorota Milcarz i Małgorzata Michalska

Po projekcji odbyła się rozmowa z reżyserem, którą poprowadziła Katarzyna Knapik. Udzielił on nam obszernego komentarza na temat bohaterów filmu oraz okoliczności jego powstania. Następnie swoimi refleksjami po projekcji i pytaniami do reżysera podzielili się widzowie. Wiele osób szukało porównań pomiędzy sytuacją z jaką zmagali się bohaterowie filmu, a obecnymi problemami zwolenników demokracji w Polsce. Zastanawialiśmy się, które z metod pokazanych w filmie moglibyśmy zaadaptować w działaniach KODu, które z nich już stosujemy, a które należałoby znacznie zmodyfikować, żeby pasowały do naszych, mocno
odmiennych, okoliczności.

„Rewolucjoniści” okazali się dla nas świetnym zaczynem do przemyśleń i dyskusji. Jesteśmy pewni, że to nie ostatni film Jacka Talczewskiego, któremu chcemy przyjrzeć się bliżej!


 ZOBACZ TAKŻE >>>