Na początku kwietnia 2022 r. odbyło się comiesięczne zabranie Zarządu Regionu. Nie mogło być inaczej w sytuacji agresji Rosji na Ukrainę – podstawowym tematem rozmowy były działania podjęte przez  Członków Regionu na rzecz pomocy uciekającym Ukrainkom i Ukraińcom z zajętej wojną ojczyzny. Podsumowaliśmy dotychczasowe przedsięwzięcia i poczyniliśmy plany na przyszłość. W sumie kilkanaście rodzin znalazło dach nad głową i otrzymało wsparcie zarówno rzeczowe, jak i zaopatrzone zostało w produkty spożywcze. Taka pomoc realizowana jest non stop. Znacząco na tym tle wyróżniają się Członkowie KOD z Pabianic.

W ramach wsparcia dla walczącej Ukrainy poruszyliśmy także temat bojkotu firm, które nie wycofały się z rynku rosyjskiego, tym samym dofinansowując budżet Rosji, zapewniając mu możliwość zakupu wyposażenia dla rosyjskiej armii. Rozmowy dotyczyły możliwości dołączenia się do ogólnopolskiej akcji „Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin”. Ustaliliśmy, że podejmiemy próbę zorganizowania grupy osób, która wzorem innych miast zaprotestuje przed marketami Leroy Merlin. Jeśli znajdziemy odpowiednio dużą grupę osób, podobne działania podejmiemy także pod sklepami Decathlon. Obecnie udostępniamy pliki do druku do bojkotu >>

W opracowaniu jest również projekt organizacji tzw. „kartoniady”, polegający na eksponowaniu w ruchliwych miejscach, na łódzkich wiaduktach, kartonów tworzących wspólny napis. Takie treści z przekazem wsparcia dla Ukrainy chcemy pokazywać na np. wiadukcie nad al. Mickiewicza, na wysokości parku im. Poniatowskiego.

W czasie spotkania z Adamem Michnikiem w Pabianicach zorganizowana była zbiórka pieniędzy, które mają być przeznaczone na pomoc Ukrainie. Wspólnie zdecydowaliśmy, że przeznaczone one będą na zakupy leków i sprzętu, który trafi bezpośrednio do obrońców Ukrainy. Podjęta będzie na tę okoliczność współpraca z Fundacją „Społecznie Zaangażowani”.

Kolejnym tematem było zbliżające się Regionalne Walne Zebranie Członków łódzkiego KOD. Wstępnie zaplanowane zostało ono na dzień 28.05.2022 r. (sobota). Rozdzielone zostały obowiązki związane z organizacją Walnego. Do ustalenia jest miejsce, do przygotowania dokumentacja i sprawozdanie Zarządu i pozostałych ciał statutowych z czasu kadencji.

Dyskusją o reaktywacji spotkań w siedzibie łódzkiego KOD zakończyliśmy zebranie. W najbliższym czasie podana będzie informacja o pierwszym po przerwie związanej z pandemią spotkaniu.

W imieniu Zarządu Regionu życzę Wam pełnych wytchnienia Świąt Wielkanocnych. Niech upłyną w atmosferze uspokojenia, w zdrowiu i przy radosnych rozmowach z okazji świątecznych spotkań rodzinnych.

_Mirek Michalski