Komitet Obrony Demokracji Region Łódzki stanowczo protestuje przeciwko działaniom Wojewody Łódzkiego Zbigniewa Raua wywołanym tzw. ustawą dekomunizacyjną uchwaloną głosami PiS. Próbę wymuszenia zmiany kilkudziesięciu nazw ulic łódzkich bez konsultacji z mieszkańcami, ich reprezentacją samorządową oraz właściwymi instytucjami edukacyjnymi i naukowymi traktujemy jako wyraz arogancji władzy i kolejny krok w niszczeniu demokracji samorządowej. Samorządy stanowią serce demokracji wedle obowiązującej Konstytucji RP.

Oburzające są także propozycje Wojewody nadania imienia ulicy antysemity Kazimierza Kowalskiego. Nie zmienia naszego oburzenia i to, że wycofano się z tej zmiany pod wpływem głośnych protestów, bo sam fakt takiej pierwszej wersji nazwy świadczy o antydemokratycznych intencjach i/albo jest kompromitacją służb administracyjnych Wojewody. Choć z drugiej strony, jeśli to wina owych służb, to jak rozumieć powtarzające się gwarancje dobrej zmiany i profesjonalizmu oraz odpolitycznienia kadr?

Nie do obrony z powodów formalno-prawnych jest także Zarządzenie Zastępcze nr PNIK-I.4102.4.2017 podjęte 13 grudnia 2017 r. w rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, nakazujące zmianę Placu Zwycięstwa na Plac Lecha Kaczyńskiego. Plac Zwycięstwa nie kwalifikuje się jako komunistyczna nazwa, bo upamiętnia zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.

Protestujemy przeciwko antydemokratycznym i antysamorządowym poczynaniom Wojewody, tudzież przeciwko niszczeniu wielokulturowej i tolerancyjnej przeszłości oraz teraźniejszości Łodzi i regionu. Będziemy wspierać w całej rozciągłości działania władz samorządowych zmierzające do odrzucenia dyktatu Wojewody. Żądamy konsultacji społecznych.

___
Zarząd KOD reg. łódzki