___
Kasia Witek

 

„910 tysięcy. Żądamy referendum!” to hasło, pod którym spotkaliśmy się w całym kraju na pikietach 26.05. W Łodzi protestowaliśmy przed budynkiem I Gimnazjum.

Protestowaliśmy przeciwko reformie edukacyjnej, nastawionej na indoktrynację młodych umysłów, wprowadzanej chaotycznie i bez planu, w sposób niekorzystny dla dzieci i pozbawiający pracy wielu nauczycieli. Upomnieliśmy się o spełnienie obietnicy wyborczej PiS, który w kampanii wyborczej deklarował chęć słuchania suwerena, poprzez pytanie o opinię społeczeństwa w referendach, a który dziś kompletnie zignorował wolę tegoż suwerena, domagającego się referendum edukacyjnego poprzez złożenie 910 tysięcy podpisów pod inicjatywą referendalną.

Wśród pikietujących obecni byli zaniepokojeni rodzice, przedstawiciele UMŁ, ZNP oraz organizacje i środowiska prodemokratyczne, których członkowie pracowali przy zbieraniu podpisów pod inicjatywą referendalną, dotyczące reformy edukacji. Politycy deklarowali, że nie przestaną upominać się o spełnienie woli społeczeństwa i organizację referendum.

Łódzki KOD również był na tej pikiecie, a łódzcy KOD-erzy uczestniczyli także w podobnej pikiecie w Toruniu. KOD-erzy w całej Polsce zbierali podpisy pod inicjatywą. Zbieraliśmy i my. Dziś kiedy stoimy na PIKOD-ach i zbieramy podpisy pod inną inicjatywą referendalną „Ratujmy samorząd!” słyszymy Państwa pytania o to, co stało się z podpisami, które zostały złożone pod inicjatywą. Dlatego razem z innymi organizacjami zrzeszonymi w koalicji referendalnej będziemy dalej zadawać niewygodne pytanie o los Państwa podpisów i wywierać nacisk w sprawie organizacji referendum. Bo głos społeczeństwa musi być słyszalny!

Zdjęcia Marcin Gołaszewski, Kasia Witek, Damian Raczkowski