Możemy już oficjalnie napisać, że tegoroczny Kongres Kobiet odbędzie się w Łodzi w dniach 16-17 czerwca.
Już teraz zapraszamy na panel zaprpoponowany i współorganizowany przez łódzki KOD
„K jak Kobieta – K jak Konstytucja 1918 – 2018”


 

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Łodzi z udziałem m.in. prezydent Hanny Zdanowskiej i pomysłodawczyni Kongresu Kobiet, prof. Magdaleny Środy, podczas której ogłoszony został termin Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet. Jubileuszowe spotkanie kobiet odbędzie się 16 i 17 czerwca, a poświęcone będzie 100-leciu nadania praw wyborczych Polkom.

Kongres jednoczy w działaniu różne środowiska, m.in. organizacje pozarządowe, biznes, świat nauki, polityki i kultury. Organizatorzy we współpracy z tymi środowiskami przygotują sesje, panele, warsztaty i liczne wydarzenia towarzyszące.

Po konferencji spotkaliśmy się w Dużej Sali Obrad, aby omówić tematy paneli dyskusyjnych, które będą poruszane na Kongresie, m.in. innowatorska działalność gospodarcza kobiet, dyskryminacja kobiet w armii i służbach mundurowych czy przybliżaniu historii Polski i Łodzi.

Jak powiedziała pełnomocniczka Kongresu Kobiet ds. Obchodów Stulecia Praw Kobiet dr Małgorzata Tkacz-Janik – będziemy mówiły o pierwszych posłankach sejmu ustawodawczego, o Aleksandrze Piłsudskiej, dzięki której mamy prawa wyborcze, o wielkich łodziankach, o kobietach, które stały na czele strajków głodowych i tych, które nigdy nie zdążyły opowiedzieć o swojej krzywdzie, ale też o swoim sukcesie.

Łódzki Oddział KOD i Łódzka Arka Demokracji zaproponowały udział w  panelu poświęconym stuleciu praw wyborczych kobiet. Ponieważ przez ponad dwa lata dla KOD-u najważniejsza była walka o zachowanie praw, które gwarantuje nam Konstytucja, zgłosiliśmy temat debaty: K jak Kobieta, K jak Konstytucja. Do dyskusji zaprosimy panelistów z różnych środowisk: prawa, socjologii, marketingu politycznego, przedstawicieli organizacji pozarządowych, zajmujących się prawami człowieka i praworządnością.
Następne spotkanie środowisk kobiecych odbędzie się w Dzień Kobiet, czyli 8 marca.
___
Barbara Sokołowska – Urbańczyk, zdjęcia: Agata Lehmann.

O konferencji Kongresu Kobiet:


Mija 100 lat od dwóch kluczowych zwrotów akcji w historii Polski.

100 lat od odzyskania niepodległości i rozpoczęcia budowy demokratycznego państwa
100 lat od równouprawnienia kobiet w prawach wyborczych

Rzeczywiste realizowanie praw wyborczych jest możliwe tylko w demokratycznym państwie prawa.

W ramach X Kongresu Kobiet, który odbędzie się w Łodzi w dniach 16-17 czerwca, zorganizujemy panel dyskusyjny, na który zaprosimy panelistów z różnych dziedzin – prawa, socjologii, marketingu politycznego, przedstawicieli pozarządowych organizacji zajmujących się prawami człowieka i praworządnością.

Konstytucja RP z 1997 roku w art. 33 ust. 1 mówi, że “Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym”.

Chcemy porozmawiać o tym, czym są te prawa, czy Konstytucja rzeczywiście gwarantuje równość kobiet i mężczyzn we wszystkich aspektach oraz jak wygląda realizacja tych gwarancji w praktyce. Zastanowimy się też, jaki wpływ na nasze codzienne życie ma ustawa zasadnicza. Czy możemy skutecznie egzekwować przestrzeganie przez państwo zapisanej tam równości? Czy zawarte w Konstytucji odniesienie do wartości chrześcijańskich upośledza kobietę w życiu społecznym? Czy przepisy ustrojowe konstytucyjne nie powinny być wolne od odniesień religijnych? Szczególnie w kontekście tradycyjnego wyobrażenia Boga-mężczyzny i stereotypowego pojmowania ról społecznych mężczyzn i kobiet.

Czy dziś Polki w pełni korzystają z wywalczonych sto lat temu praw wyborczych? Dlaczego frekwencja kobiet w wyborach jest niższa, niż mężczyzn? Dlaczego kobiety, choć stanowią ponad połowę społeczeństwa, znacznie rzadziej niż mężczyźni korzystają z biernego prawa wyborczego? Czy narzucone przez państwo parytety mogą rozwiązać ten problem? Czy płeć powinna w ogóle mieć znaczenie przy urnie wyborczej?

Cel: wypracowanie założeń do Nowej Umowy Społecznej, zapewniającej praktyczne zrealizowanie zapisu o pełnej równości kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i politycznym.

Przebieg debaty i płynące z niej wnioski opublikujemy na naszej stronie www.

Więcej informacji: https://kongreskobiet.pl/