Za nami kolejne z comiesięcznych spotkań łódzkich KODerów (umówiliśmy się, że w każdy ostatni wtorek miesiąca spotykamy się, by porozmawiać o naszych działaniach, planach, pomysłach). Zapraszamy każdego, kto chce porozmawiać o sprawach związanych z łódzkim KODem.

Na dziś priorytetem, na którym się skupiamy, są nadchodzące wybory samorządowe. To im powinny być podporządkowane wszystkie najbliższe działania.

Kontynuujemy więc akcję profrekwencyjną, zachęcając łodzian, by wzięli udział w wyborach. Zawiesiliśmy w Łodzi 3 bilbordy z grafiką „Wstyd nie iść na wybory”. Na październik planujemy zawieszenie kolejnych – informujących, że w Łodzi oddamy 3 głosy. Plakaty zawisły także we wszystkich windach na Widzewie i Retkini. Przygotowaliśmy ulotki oraz „Niezbędnik wyborcy” – czterostronicowy informator o przebiegu wyborów i zasadach głosowania. Wszystkie te działania były możliwe dzięki wsparciu Fundacji Łódzka Arka Demokracji.

Choć pogoda przestała nam sprzyjać, w poniedziałki i piątki nadal organizujemy PIKODy – punkty informacyjne, w czasie których rozmawiamy z przechodniami, odpowiadamy na pytania, rozdajemy materiały edukacyjne i przeprowadzamy ankiety wśród mieszkańców. Do tej pory swoją opinię w anonimowej ankiecie przekazało nam 249 osób. Wszyscy, niezależnie od poglądów politycznych, deklarowali udział w wyborach („bo to mój obowiązek”, „bo chcę decydować o moim mieście”, „bo mam swojego kandydata i chcę, by wygrał” itp). Zapytaliśmy też czym w pierwszej kolejności powinny się zająć władze Łodzi. Najczęściej wskazywano na: promocją i rozwojem łódzkiej gospodarki, problemami emerytów/seniorów, edukacją, świeckością państwa i samorządu. Więcej o ankietach w osobnym wpisie.

W czasie PIKODÓW informujemy też o kontroli przebiegu wyborów.

Prosimy, włączcie się w tę akcję. KOD współpracuje z Fundacją Batorego przy projekcie obserwacji prac komisji wyborczych. Osoby chętne do zostania obserwatorami mogą się zgłosić za pomocą formularza na stronie

W każdą środę w godzinach 15:30 – 17:00 i 17:00 – 18:30, 18.30 – 20:00 (3 tury po 1,5 godziny) w naszej siedzibie odbywają się szkolenia dla obserwatorów, na które zapraszamy wszystkich chętnych – także tych, którzy nie wypełnili jeszcze formularza zgłoszeniowego (szczegóły: https://kod-lodzkie.pl/srody-szkolenia-dla-obserwatorow-wyborczych/).

Chcemy, by w dniu wyborów (oraz w noc, gdy pracować będą komisje liczące głosy) w naszej siedzibie funkcjonował punkt informacyjny dla obserwatorów, służący wsparciem dla osób monitorujących prace komisji, ale także dla każdego wyborcy, który w swojej komisji zaobserwował nieprawidłowości i chciałby o nich poinformować, podjąć działania albo ma pytania/wątpliwości dotyczące przebiegu wyborów. O szczegółach będziemy informować w osobnych postach.

Uzgodniliśmy także treść regulaminu korzystania z siedziby łódzkiego KOD. Jakiś czas temu zgodziliśmy się, że taki regulamin powinien powstać dla usprawnienia podejmowanych działań i realizowania celów stowarzyszenia. Potrzebę jego opracowania zgłaszała także regionalna Komisja Rewizyjna. Przedstawiony dziś projekt został przygotowany przy współpracy z osobami dyżurującymi w siedzibie. Treść regulaminu zamieszczamy na naszej stronie (link).

Już teraz zapraszamy na Igrzyska Wolności, które odbędą się w dniach 9-11 listopada w łódzkim EC1. Jak zawsze czekają nas trzy dni interesujących wydarzeń, paneli dyskusyjnych, spotkań z ciekawymi ludźmi, koncertów oraz imprez towarzyszących.

W tym roku Igrzyska noszą tytuł „Bitwa o historię”, bo to o niej będziemy rozmawiać w 100-lecie odzyskania niepodległości. KOD Region Łódzki bierze udział w Igrzyskach Wolności po raz trzeci i jest partnerem merytorycznym wydarzenia.
Przygotowujemy niedzielną sesję plenarną, podczas której porozmawiamy o bitwie o historyczną narrację w filmie. Udział w dyskusji potwierdziła już Agnieszka Holland i Olgierd Łukaszewicz. Kolejnych gości przedstawimy wkrótce.

Następne spotkanie za miesiąc, ale o każdym pomyśle i propozycji można napisać do nas wcześniej na adres zarzad@kod-lodzkie.pl

_Michalina Engel