Gdy wszyscy jesteśmy jedną rodziną… całkiem inaczej oddycha się wspólnym przecież powietrzem, gdy między ludźmi przyjaźń i wzajemny szacunek zwycięża nad rozpamiętywaniem bolesnych wydarzeń. Nie można o nich zapominać, niech będą na zawsze przestrogą do czego prowadzi nacjonalizm i tępa nienawiść.

Dziś, kiedy naród ukraiński cierpi z powodu jednego człowieka, który zapragnął przemocą przekonać świat, jak wielkim jest człowiekiem i jakim mocarstwem jest Rosja szczególnego znaczenia nabiera ta przyjaźń i dobro. Cierpi już Ukraina, ucierpi i Rosja, choć pewnie tego jeszcze nie wie i w sporej części wierzy w wszechmocnego wodza narodu. Tymczasem to Ukrainki i Ukraińcy okazują się być prawdziwymi bohaterami, którzy z niezwykłą miłością do ojczyzny i determinacją biją się o swój kraj.

Polskę i Ukrainę łączy bogata historia. Przenikają się losy państw i rodzin. Spotkaliśmy się dziś, w rocznicę Traktatów Rzymskich upomnieć się o obecność Ukrainy w wielkiej rodzinie państw Unii Europejskiej. Zaprosiliśmy do wspólnego świętowania także obywateli Białorusi, którzy musieli uchodzić z ojczyzny przed represjami reżimu Łukaszenki – czyli także Putina. Włączyli się oni mocno w pomoc uciekającym przed ludobójstwem Ukrainkom i Ukraińcom. Ich miejsce jest też w UE. Nie było „gadających głów”, przemówień politycznych. Było wzruszająco ale i radośnie. Jak to w rodzinie, kochającej się rodzinie, która ma możliwość się spotkać. Przyjaciele z Ukrainy, przyjaciele z Białorusi, dziękuję za to spotkanie. A Putin? Tak, jak przegrywa w Ukrainie i przegra, tak odejdzie w niesławie zbrodniarza, stawianego w jednym szeregu z Hitlerem, Stalinem, rodziną potworów z Korei Północnej i wszelkich zbrodniarzy, których wspomina się wyłącznie z obrzydzeniem.

Dziękuję za każdą pomoc w zorganizowaniu spotkania. Ania Cymmerman, Laura Aiteka Odus, Jacek Malanowski, dwie Anastazje – pięknie nam ubogaciliście śpiewem te chwile. Paweł Szczucki „Smok” – jak zawsze profesjonalnie nagłośniłeś te anielskie głosy.

_Mirek Michalski / zdjęcia: Michał Stolarski, Madosia