#Epidemia – #ucieczka od śmierci. Czas #izolacji. Jak go zabić?
Opowieściami o życiu, które wypełniają #głupota, #skąpstwo, #rozpusta, #obłuda, #seksualne awantury #kleru, małżeńskie #zdrady, #miłość i #pieniądze. Czasem wręcz nieprawdopodobne historie o ludziach ze świecznika.

♦️  Wbrew pozorom, nie jest to ani skrót ostatnich telewizyjnych programów informacyjnych, ani wybór trendów z Twittera, czy aktualnych dyskusji na Facebooku.

♦️  To „Dekameron” Boccaccia. Bez wyjątku wszystkie wymienione hashtagi streszczają nowele sprzed 700 lat, składające się na arcydzieło, które jest – upraszczając – o kwarantannie grupy mieszczan florenckich w czasie epidemii dżumy. Jest właściwie zbiorem wymyślanych przez nich opowieści, którymi zabijają czas. Starają się żyć na przekór, przywoływać z pamięci samą esencję życia.

♦️ „Dekameron” to książka o życiu, ze śmiercią w tle. Nie jest ponurą tragedią, jest prześmiewczą satyrą, pełną witalności, pozytywnej energii, dowcipu i wzruszeń. Może dlatego prawie sto lat krążył w zakazanych odpisach i przekazach, a potem wpisany na indeks, dotrwał w tym kościelnym spisie literackich zatrutych owoców do XX wieku.

♦️  Cenzura każdej władzy, świeckiej, czy religijnej, walczy ze śmiechem i z niezależną myślą od zawsze. Dekameron był cenzurowany w średniowieczu i w roku 1959 przez amerykańskich obrońców moralności, jako „dzieło obsceniczne i wulgarne”.

♦️  Nihil novi sub sole. Piszę to tylko po to, żeby zwrócić uwagę na nieaktualność aktualnych trendów i tagów. Nie są żadnym odkryciem, podobnie jak dzisiejsze próby kneblowania sztuki przez władzę.
_______
BTW przywrócenia kościelnego indeksu ksiąg zakazanych – zawieszonego w latach 60. XX wieku – żąda organizacja Ordo iuris, ta sama której założycielem w Polsce jest tymczasowy nominat PiS na szefa Sądu Najwyższego RP, pan Stępkowski.

_Robert Szczerbaniak


„Opowieść z Dekameronu” pędzla J. W. Waterhouse’a.

„Opowieść z Dekameronu” pędzla J. W. Waterhouse’a.