9 sierpnia 2020 r. Białoruś wybierze Prezydenta. Białorusini na skalę niespotykaną dotąd organizują się, żeby odsunąć od władzy Aleksandra Łukaszenkę. Ten jednak wszelkimi sposobami niszczy szanse kandydatów niezależnych. Do więzienia trafił Siarhiej Cichanouski, białoruski youtuber, aktywista a zarazem kandydat na prezydenta. Postać niezwykle popularna, groźny rywal w wyborach. Do aresztu trafił też wraz z synem Wiktar Babaryka, najgroźniejszy rywal Łukaszenki, który zdobył bez mała pół miliona podpisów poparcia, które były potrzebne do zarejestrowania kandydata (wymagane jest 100 tysięcy). Syn Babaryki był szefem jego kampanii. Aresztowani są aktywiści wspierający niezależnych kandydatów. Nie dość na tym – do więzień trafiają też lokalni dziennikarze, blogerzy, vlogerzy komentujący sytuację na Białorusi i opisujący działania reżimu Łukaszenki.

29.07.2020 r. w Łodzi, w pasażu Schillera o godzinie 18.00 grupa mieszkających w naszym mieście Białorusinów organizuje pikietę mającą na celu zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na to, co dzieje się w ich ojczyźnie. Chcą też w ten sposób wesprzeć swoich rodaków, którzy przełamując strach przed prześladowaniem i aresztowaniami wychodzą na ulice białoruskich miast i miasteczek protestując przeciw Łukaszence i metodom, jakimi rządzi i niszczy wszelkie oznaki dążenia do demokratycznych wyborów.

Bądźmy z nimi tego dnia w pasażu Schillera. Pokażmy, że nie są sami. Doceńmy odwagę i determinację. Historia ostatnich 25 lat Białorusi, w której niepodzielnie władzę sprawuje Aleksander Łukaszenko, kolejno ograniczając jakąkolwiek wolność wyboru, samostanowienia powinna być dla nas przestrogą.

ZAPROŚ ZNAJOMYCH: https://www.facebook.com/events/321144279019161/