Tego powinni uczyć w szkole – taki wniosek sam się nasuwa po wykładzie dr. Katarzyny Knapik na temat manipulacji, którego mogliśmy wysłuchać we wtorek, 24 maja. Z manipulacją mamy bowiem do czynienia na każdym kroku – w rozmowach i kontaktach z osobami, które koniecznie chcą nas przekonać do własnych poglądów, nie tylko politycznych, we wszechobecnych reklamach, a przede wszystkim w mediach. Te ostatnie były głównym bohaterem wykładu, który aktywnie wysłuchało kilkadziesiąt osób. Aktywnie, ponieważ momentami zmieniał się on w ożywioną dyskusję prowadzącej ze słuchaczami.

Czym jest manipulacja? Generalnie rzecz ujmując, są to techniki mające na celu skłonienie ludzi do działania sprzecznego z ich dobrze pojętym interesem. Zazwyczaj osoby poddawane manipulacji nie są świadome, że ktoś wywiera na nie wpływ, posługując się na przykład półprawdą, czy słowami i obrazami wywołującymi określone emocje. Właśnie w ten sposób często manipulują opinią publiczną środki masowego przekazu.

Jak się nie dać zmanipulować? Przede wszystkim: być świadomym toczącej się batalii politycznej o „rząd dusz” i myśleć, zwłaszcza czytając prasę i oglądając programy telewizyjne. Warto również weryfikować docierające do nas informacje w innych dostępnych źródłach. Ostatnia kampania wyborcza nie skończyła się bowiem po październikowych wyborach – ona trwa, a sądząc po ostatnich sondażach, duża część społeczeństwa jest wobec bezwzględnych manipulatorów bezbronna.

___esso