Sobota pod pomnikami Leona Schillera i Tadeusza Kościuszki

W minioną sobotę, 23 stycznia, odbyła się w Łodzi kolejna manifestacja Komitetu Obrony Demokracji. Tym razem demonstrowaliśmy pod hasłem „Łódzkie w obronie Twojej Wolności”.

Uczestnicy zgromadzili się o godzinie 12:00 w pasażu Schillera, by protestować przeciwko ustawie o policji, która zezwala na powszechną inwigilację obywateli i to bez zgody sądu. Po zamachu sejmowej większości na niezależność Trybunału Konstytucyjnego i wolne publiczne media, nadszedł czas na ograniczenie naszych praw do prywatności. Kolejny raz wyraziliśmy więc sprzeciw. Mimo mrozu przybyli mieszkańcy Łodzi oraz – co nas bardzo cieszy – również osoby z całego województwa. Pod Hortexem pojawiło się morze flag Polski oraz Unii Europejskiej, a także liczne transparenty, wyrażające sprzeciw wobec władzy, która chce nas bezkarnie inwigilować. Wielu uczestników przebrało się za szpiegów, nawiązując do tradycji prześmiewczych happeningów „Pomarańczowej Alternatywy”, które organizowali w Pasażu Schillera studenci w latach 80.

Manifestację rozpoczęło odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie przedstawiono główne założenia nowej ustawy, która według Komitetu Obrony Demokracji narusza gwarantowane w Konstytucji prawa obywatelskie, stoi też w sprzeczności z Europejskł konwencją praw człowieka, ponieważ daje służbom prawo do nieograniczonej ingerencji w naszą prywatność tj. podsłuchiwania rozmów, przeglądania korespondencji czy naszych komentarzy zamieszczanych w Internecie.

Ze sceny padły m.in. słowa: „Komitet Obrony Demokracji nie jest przeciwko jakiejkolwiek partii, ale jest przeciwko złemu stanowieniu prawa, takiemu, który narusza nasze wolności obywatelskie. Nie zgadzam się, by ktoś czytał moje maile wysyłane do żony. To jest moja intymność. Nie chcę, żeby ktoś kontrolował moje rozmowy z lekarzem i widział, na co jestem chory, bo obowiązuje tajemnica lekarska”

Na scenie pojawili się również profesorowie Uniwersytetu Łódzkiego, mówiący o tym jak ważna jest wolność słowa, wpływająca na wolność myśli. Jeśli nie ma wolności myśli, to nie ma też wolności wyznania. Bez wolności wyznania natomiast, nie ma wolności sumienia, a bez wolności sumienia jest zniewolenie.

Pierwsze minuty spotkania zgromadziły w Pasażu ponad tysiąc demonstrantów, kiedy po godzinie ruszył marsz z w stronę placu Wolności, było nas już ponad 3 tys. Pod pomnik Tadeusza Kościuszki dotarł pochód liczący 3,5 do 4 tys. uczestników. Mimo mrozu i niesprzyjającej wiecom aury, atmosfera była naprawdę gorąca.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w demonstracji.


marsz_relacja


fot: Łukasz Klimczak (Heart Attack Photo) oraz zdjęcia członków naszej facebookowej grupy KOD_ŁÓDZKIE.

fot: Łukasz Klimczak (Heart Attack Photo) oraz zdjęcia członków naszej facebookowej grupy KOD_ŁÓDZKIE.